7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O trudnym braterstwie

Ocena: 0
2134

W filmie „Jak pies z kotem” Janusz Kondratiuk opowiada o ostatnim okresie życia brata Andrzeja, którym opiekował się w swoim domu po częściowym paraliżu brata, spowodowanym wylewem, aż do jego śmierci w 2016 r. 

fot. Akson Dystrybucja

Kariery filmowe Andrzeja i Janusza Kondratiuków, rozpoczęte pół wieku temu, zaowocowały wieloma oryginalnymi utworami. Bracia reżyserzy osiągnęli z czasem status niezależnych indywidualności artystycznych, co wiązało się często z napięciami środowiskowymi. Starszy Andrzej przeszedł dłuższą drogę twórczą – od „Dziury w ziemi” i „Hydrozagadki” z końca lat 60. do kameralnych, kręconych dla telewizji w latach 70. i 80. obrazów z życia rodzinnego na podlaskiej wsi. Młodszy Janusz, od głośnych „Dziewczyn do wzięcia” z 1972 r., realizował głównie filmy obyczajowe i dokumentalne oraz spektakle telewizyjne. Pracował także w Austrii i Niemczech. Kariery obu filmowców były zupełnie różne.

W filmie „Jak pies z kotem” Janusz Kondratiuk opowiada o ostatnim okresie życia Andrzeja, którym opiekował się w swoim domu po częściowym paraliżu brata, spowodowanym wylewem, aż do jego śmierci w 2016 r. Ta fabularna opowieść, w której aktorzy grają autentyczne postacie, członków licznej rodziny, nasycona została na przemian ciepłem i czarnym humorem, typowym dla wielu obrazów młodszego Kondratiuka, który reżyserował tu w pewnym sensie film o samym sobie i śmiertelnie chorym bracie. Od toksycznych relacji – Janusz rywalizował artystycznie z Andrzejem – przechodzimy do braterskiej bliskości i pojednania, wzruszeń i akceptacji zbliżającej się śmierci.

Film był wielkim wyzwaniem dla grających główne role aktorów. Robert Więckiewicz odtwarza tu postać reżysera, a Olgierd Łukaszewicz – umierającego Andrzeja, w rzeczywistości fizycznie zupełnie od niego odmiennego. Na festiwalu w Gdyni Olgierd Łukaszewicz i Aleksandra Konieczna – która grała Igę Cembrzyńską, żonę Andrzeja, niezwykle wzruszoną owacją, jaką zgotowała jej publicznośc – zostali nagrodzeni za role drugoplanowe.

„Jak pies z kotem” trudno jednoznacznie ocenić. Jedni widzowie mogą nie zaakceptować tego rodzaju rodzinnych wiwisekcji, inni z pewnością się wzruszą. Niemniej film Janusza Kondratiuka jest wielką ciekawostką dla widzów, którzy interesują się historią polskiego kina powojennego.

 

„Jak pies z kotem”, Polska, 2018. Reżyseria: Janusz Kondratiuk. Wykonawcy: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Aleksandra Konieczna, Bożena Stachura i inni. Dystrybucja: Akson Dystrybucja. Premiera: 19 października

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter