19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Gdzie i kiedy?

Ocena: 0
2089

Chcąc godnie uczcić czterdziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg wydarzeń, które umożliwią Polakom włączenie się we wspólne świętowanie tego jubileuszu.

Powitanie Jana Pawła II na Okęciu; fot. Lech Zielaskowski/ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jan Paweł II przyjechał do Polski 2 czerwca 1979 roku i w czasie dziewięciu dni pobytu, odwiedził osiem miast. Dlatego wydarzenia składające się na obchody 40. rocznicy I Pielgrzymki Ojca Świętego będą swojego rodzaju przypomnieniem poszczególnych etapów tej wizyty i podążaniem śladami Wielkiego Polaka.

Najważniejszym punktem obchodów jest wielki multimedialny koncert „Wsłuchiwać się w Papieża” poświęcony spotkaniu Jana Pawła II z wiernymi w Warszawie. Podobnie jak w 1979 roku, wydarzenie odbędzie się 2 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie (ówczesnym placu Zwycięstwa). Koncert rozpocznie się o godz. 20:30 i potrwa 2 godziny. Dla osób, które nie mogą przyjechać do Warszawy dostępna będzie transmisja telewizyjna i radiowa. Widzowie i słuchacze  usłyszą utwory ważne i znaczące dla historii Polski, a także te, szczególnie ukochane przez Jana Pawła II. Współczesne ich interpretacje wykonają m.in. Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, zespoły Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i wielu innych artystów. Całość uzupełnią liczne materiały archiwalne, fragmenty papieskich homilii i przemówień. Koncert poprowadzą Małgorzata Kożuchowska oraz Maciej Musiał. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Partnerami koncertu zostały PZU oraz Lotos.

40. rocznicę wizyty Jana Pawła II  uświetni także cykl koncertów fortepianowych „Fortepiany Wolności”. Kameralne recitale odbędą się w miejscach, które odwiedził Papież w 1979 roku: w Gnieźnie przy Bazylice Prymasowskiej (3-4 VI), w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (4-6 VI), na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu Krakowie (6 VI), w Kalwarii Zebrzydowskiej (7 VI), w pobliżu domu rodzinnego Karola Wojtyły w Wadowicach (7 VI), w Oświęcimiu (7 VI), Nowym Targu (8 VI), by na koniec ponownie odwiedzić Kraków (8-9-10 VI).

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało także specjalną serię wystaw pod wspólnym tytułem „Polski album rodzinny – Wielka Pielgrzymka”. Ekspozycje złożone z dokumentujących pobyt Ojca Świętego w każdym z ośmiu miast, archiwalnych zdjęć ze zbiorów PAP będzie można zobaczyć w przestrzeni publicznej miast takich jak Warszawa, Kraków, Częstochowa, Gniezno, Kalwaria Zebrzydowska, Nowy Targ, Oświęcim i Wadowice.

Wystawę będzie można również bezpłatnie pobrać i wydrukować ze strony www.niepodlegla.gov.pl. Mecenasem wystawy jest PKN Orlen.

Przypomnieniem znaczenia i emocji, jakie przeżywaliśmy podczas I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski będzie film dokumentalny, który powstał we współpracy i na bazie archiwów TVP. Twórcy filmu stworzyli materiał, który nie tylko ukaże przebieg pierwszej wizyty Papieża-Polaka w Polsce, ale przede wszystkim będzie zapisem wypowiedzi, które przywołują autentyczne wspomnienia i uczucia towarzyszące uczestnikom pielgrzymki. Film zostanie wyemitowany przez TVP 2 czerwca.

Biuro Programu „Niepodległą” wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało także projekt edukacyjny, popularyzujący wiedzę o Janie Pawle II oraz jego wkładzie w kształtowanie się wolnej Polski. Rodzinna gra miejska będzie miała premierę 2 czerwca około godz. 12:00 w Łazienkach Królewskich w „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Projekt odbędzie realizowany równolegle w kilku różnych miejscach: w dniach 2-9 czerwca w Warszawie, 3 czerwca w Gnieźnie, 4-6 czerwca w Częstochowie i 7-10 czerwca w Krakowie. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter