26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od początku z Bogurodzicą

Ocena: 5
389

Dziś Święto Chrztu Polski. Jego celem jest upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny - przyjęcia 14 kwietnia 966 r. przez Mieszka I chrztu. Akt ten uważa się za początek państwa polskiego i Kościoła katolickiego w naszym kraju.

fot. arch.www.idziemy.pl

W tym roku obchodzimy 1057. rocznicę tego wydarzenia. Tym co już od chrztu, wyróżnia Polaków, jest obecność w naszych dziejach Maryi. „Bogurodzica” to pierwszy nasz hymn państwowy.

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi, wśród których wciąż dominują maturzyści, podkreślają konieczność modlitwy za Ojczyznę, w tym także o rozwój naszej wiary. - Przyjęcie chrztu miało wielkie znaczenie dla naszej Ojczyzny, ponieważ przez ten sakrament staliśmy się chrześcijanami. Dzięki temu teraz możemy pielgrzymować na Jasną Górę i modlić się przed Obrazem Matki Bożej - powiedziała Amelia z Radomia. Maturzystka dodała, że jej pokolenie powinno znać historię i przekazywać ją dalej, ponieważ każdy Polak powinien wiedzieć skąd się wywodzi i ile starsze pokolenia zrobiły, żeby Ojczyzna była wolna.

- Polska jest dla mnie domem, miejscem z którego nigdy nie chciałabym wyjechać. Ojczyzna to historia, wiara, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - powiedziała Aleksandra z Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczennica podkreśliła, że wiara wyróżnia nas na całym świecie i tylko od nas zależy, czy ona przetrwa, więc trzeba o nią dbać. - Musimy też w swoich modlitwach pamiętać o Ojczyźnie i wszystkich, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce - zauważyła.

Jak zauważyła pani Lucyna z Krakowa, jako ludzie wierzący, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że dobrze się stało, że nasi przodkowie przyjęli sakrament. Pan Witold z Łodzi dodał, że moralność i wartości chrześcijańskie to zasady, które powinno się pielęgnować i wynosić z domu rodzinnego.

Tutaj w tym miejscu, u Królowej Polski, w dniu rocznicy chrztu naszej Ojczyzny zawierzajmy nasz naród i powierzajmy go opiece Ducha św. Nie wystarczy tylko chrzest z wody, chcemy, żeby Polskę ochrzcił jeszcze Duch św., by ciągle działał i dawał nam moc

- mówił częstochowski biskup ks. Andrzej Przybylski.

Modlił się dziś na Jasnej Górze wraz z koordynatorami Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, którzy zawierzyli Maryi wszystkie wspólnoty w Polsce, też przygotowania do majowego Kongresu i jubileuszu 40-tu lat czuwań w Sanktuarium.

Paulini zachęcają do modlitwy nie tylko za tych, którzy pozostają wierni sakramentowi chrztu św., ale także za tych, którzy „burzą narodowe świętości”.

Modlimy się za Ojczyznę, która obchodzi dzień swojego chrztu, a z nim związane jest przyjęcie Chrystusa, wiary, ale też państwowości polskiej. Prosimy za wszystkich, którzy Ojczyźnie służyli i służą wiernie, a tych, którzy burzą jej porządek o łaskę opamiętania i Ducha prawdziwie Bożego i patriotycznego

- powiedział podczas porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Sebastian Matecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter