28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odeszli artyści

Ocena: 0
1573
Pod koniec 2014 roku kultura polska poniosła wielkie straty. Odeszło trzech wybitnych artystów międzynarodowej sławy z różnych dziedzin sztuki. Wybitny dyrygent Jerzy Semkow zmarł 23 grudnia w Lozannie. Artysta urodził się w 1928 roku w Radomsku. Po studiach muzycznych w Krakowie i Leningradzie rozpoczął staż dyrygencki w Leningradzie i w Teatrze Bolszoj w Moskwie. W latach 1958–1961 kierował Operą Warszawską. Wkrótce rozpoczął międzynarodową karierę. Prowadził orkiestry w Kopenhadze, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach. Specjalizował się w symfonicznej muzyce klasycznej i romantycznej. Wykładał także w wielu szkołach muzycznych. Od wielu lat mieszkał w Paryżu. W Polsce gościnnie dyrygował w FN i w innych ośrodkach.

Stanisław Barańczak, poeta, krytyk literacki i tłumacz literatury angielskiej, po ciężkiej chorobie odszedł 26 grudnia w wieku 68 lat. Po ukończeniu Uniwersytetu Poznańskiego poeta rozpoczął pracę akademicką i literacką, a od 1976 roku poświęcił się działalności opozycyjnej. Współtworzył podziemne pisma literackie, m.in. „Zapis”. W 1980 roku wyjechał na stypendium do USA, gdzie osiadł na stałe, publikując kolejne wiersze i eseje, a także tłumacząc literaturę anglojęzyczną, m.in. sztuki Szekspira. I tam zmarł.

Wielką stratę poniosła także nasza kinematografia. W wigilię Bożego Narodzenia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w wieku 61 lat wybitny reżyser Krzysztof Krauze. Po ukończeniu studiów operatorskich w Łódzkiej Szkole Filmowej Krauze realizował filmy animowane, dokumentalne i telewizyjne reportaże. W kinie fabularnym debiutował w 1988 roku komedią „Nowy Jork – czwarta rano”. W latach 90. sukces odniósł współczesnymi dramatami sensacyjnymi „Gry uliczne” (o śledztwie dziennikarskim w sprawie zabójstwa Stanisława Pyjasa) i „Dług” (oparty na autentycznej sprawie zabójstwa zawodowych ściągaczy długów). W późniejszych latach reżyser odnosił sukcesy filmami „Mój Nikifor” (z wielką kreacją Krystyny Feldman) i ostatnim utworem „Papusza” o dramatycznych losach znanej cygańskiej poetki. Filmy te zdobyły wiele krajowych i międzynarodowych nagród.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 2 (485), 11 stycznia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter