10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odkryć Sobór w muzyce

Ocena: 5
359

Papież miał genialny pomysł, by przygotować się na Rok Jubileuszowy, poprzez odczytywanie na nowo dokumentów soborowych - mówi ks. Marco Frisina.

fot. www.cathopic.com

Znany kompozytor utworów sakralnych i muzyki filmowej, a zarazem dyrektor chóru diecezji rzymskiej wyjaśnia, że w tych dokumentach wytyczona została droga, która w wielu wymiarach wciąż oczekuje na wypełnienie.

Pomocą w tych przygotowaniach służy specjalna seria 34 „Zeszytów soborowych”, którą przygotowała Dykasteria ds. Ewangelizacji. Publikacja jest komentarzem do czterech konstytucji soborowych. Ks. Frisina przygotował zeszyt 14., wyjaśniający rolę muzyki w liturgii.

„Czasami muzyka jest przestrzenią pozostawioną improwizacji, innym razem staje się bardziej spektaklem niż modlitwą, nieraz też bywa pokazem rozmaitych rzeczy. Kościół jest bardzo wymagający, bo muzyka ma ogromne znaczenie w modlitwie, tak jak ma ogromne znaczenie w życiu człowieka, bo wyraża najgłębsze uczucia i mówi o tym, czego słowa nie mogą powiedzieć, nie potrafią przekazać. Dlatego, jak stwierdza Sobór, muzyka sakralna jestintegralną częścią liturgii. Wyrażenie, od którego zaczęła się cała reforma pieśni sakralnej wyszło od św. Piusa X: «chwała Boża i uświęcenie braci». Czyli mamy wymiar wertykalny, którym jest chwalenie Boga, w którym dajemy Bogu co najlepsze w wykonaniu, w śpiewie, w muzyce, którą wybieramy. Ale jest także drugi wymiar, uświęcenie braci.

To moment, kiedy wierzący spotyka się z innymi, modli się, razem chwaląc Boga i podążając jedną drogą. Ważne, aby zrozumieć, że muzyka liturgiczna służy otwarciu serca wierzącego i skierowaniu go ku Bogu we wspólnej modlitwie. A więc ma kanony, ma przepisy, a jednocześnie opiera się na Słowie Bożym, wierze i na tej pięknej koncepcji, jaką jest uczestnictwo, typowej dla Soboru. Zrozumieliśmy, że nie śpiewa się samemu, nie tworzy się muzyki samemu, tworzy się ją razem.“

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter