22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odrodzenie boksera

Ocena: 0
2354
W Ameryce często realizowano filmy o zawodowym boksie. Traktowano nawet takie obrazy jak pewien osobliwy gatunek kina.
Najczęściej były to filmy o dramatach bokserów, ich uwikłaniach w nałogi i przemoc. Zdarzały się także utwory o manipulacjach na ringach i sterowaniu walkami przez mafijne gangi. „Do utraty sił” jest nowym filmem o tej tematyce. Autorzy w zmodyfikowanej formie nawiązują do kilku głośnych utworów, w tym klasycznego „Mistrza” z 1931 roku i wyświetlanych w Polsce późniejszych jego wersji – z 1949 i 1979 roku. W „Do utraty sił” możemy także odnaleźć pokrewieństwo z kultową serią „Rocky” i słynnym „Wściekłym Bykiem” z Robertem De Niro.

Bohaterem filmu jest Billy, mistrz świata w wadze półciężkiej, chłopiec wychowany w sierocińcu, mający za sobą pobyty w więzieniu. Status mistrzowski okupuje ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi. Wspierany przez piękną żonę i dorastającą córkę, zastanawia się, co robić dalej. Jego kariera zostaje nagle przerwana przez śmierć żony w sprowokowanej przez rywala bójce. Osamotniony Billy pogrąża się ponownie w nałogach, prowokuje wypadki, w wyniku czego zostaje pozbawiony prawa opieki nad córką. Zdegradowany moralnie i materialnie, musi znaleźć sposób na powrót na ring i pojednanie z córką. Z pomocą przychodzi mu szef klubu bokserskiego, zajmujący się trudną młodzieżą.

Autorzy tego świetnie zrealizowanego i znakomicie zagranego filmu ukazują trudną drogę boksera, który musi pokonać drzemiącą w nim skłonność do przemocy i agresję, aby skierować ją wyłącznie ku sportowej walce. Sceny bokserskich walk zostały tu sfilmowane na podobieństwo transmisji telewizyjnych. Dodaje to filmowi autentyzmu. Należy zwrócić uwagę na wymowę filmu, afirmującą pozytywną i kreatywną stronę sportu, nawet tak ryzykownego jak amerykański boks zawodowy.


„Do utraty sił” („Southpaw”), USA, 2015. Reżyseria – Antoine Fuqua. Wykonawcy: Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker, Oona Laurence i inni. Dystrybucja – Forum Film. Premiera – 14 września

Mirosław Winiarczyk
fot. Forum Film
Idziemy nr 35 (518), 30 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter