10 lipca
piątek
Sylwany, Witalisa, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogłoszono konkurs literacki nt. twórczości Zdzisława Beksińskiego

Ocena: 0
1197

Do końca marca dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać prace na konkurs literacki „Opowiedz o… Zdzisław Beksiński”, zorganizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, w tym szkice Beksińskiego.

Fot. Zdzisław Beksiński (copyrights inherited by Muzeum Historyczne w Sanoku) / CC BY-SA 3.0 / Link

"Bardzo ważna będzie dla nas oryginalność prezentowanej treści i poprawność językowa" - powiedziała PAP kierownik Galerii Beksińskiego w NCK Joanna Gościej-Lewińska. Dodała, że konkurs jest odpowiedzią na "renesans Beksińskiego" - twórczość artysty cieszy się teraz rosnącym zainteresowaniem szczególnie wśród młodzieży.

Prace (dowolne formy literackie) w języku polskim i angielskim można przesyłać na adres NCK, na którego stronie internetowej są szczegóły konkursu. Jury oceni prace w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 17 i powyżej lat 17.

W NCK od 2016 r. mieści się Galeria Zdzisława Beksińskiego. Kolekcję 250 obrazów, rysunków i fotografii przekazali do placówki marszandzi i przyjaciele artysty Anna i Piotr Dmochowscy. Piotr Dmochowski jest również inicjatorem konkursu "Opowiedz o… Zdzisław Beksiński". W Galerii na wystawie stałej prezentowanych jest 50 obrazów olejnych z okresu fantastycznego i z ostatnich lat życia artysty. 100 rysunków oraz 100 fotografii można oglądać na ekspozycjach czasowych. Miesięcznie Galerię Zdzisława Beksińskiego odwiedza do 1 tys. osób

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był fotografem, grafikiem i malarzem. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jako młody artysta zajmował się fotografią. Malować zaczął na początku lat 60. Rozgłos przyniosła mu wystawa zorganizowana przez Janusza Bogackiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie w 1964 r. Od końca lat 90. tworzył także grafiki cyfrowe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 na 22 lutego 2005 r. Swoje prace zapisał Muzeum Historycznemu w Sanoku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter