16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec i syn

Ocena: 0
1001

Filmów o walce z uzależnieniem od alkoholu, podobnie jak w innych kinematografiach, powstaje u nas coraz więcej.

fot. materiały dystrybutora

Są one często oparte na książkach, reportażach, wspomnieniach alkoholików, terapeutów, duchownych i programach telewizyjnych takich jak „Ocaleni”, nadawany w TVP 1.

Utwory takie oparte są często na osobistych doświadczeniach autorów. Takim filmem jest „Powrót do dawnych dni” w reżyserii Konrada Aksinowicza, który na ekranie wspomina własne dzieciństwo we Wrocławiu. Akcja rozgrywa się na początku lat 90., w czasach intensywnych przemian ustrojowych, z szybkim przenikaniem do Polski nowinek technicznych i popkulturowych, kaset itd.

Dorastający Tomek wraz z matką Heleną czeka na powrót ojca radiowca z USA, gdzie rodzic wyjechał do pracy i w listach chwalił się osiągnięciami na tym polu. W końcu ojciec niespodziewanie wraca, pryska mit amerykańskiej kariery i rozpoczyna się rodzinny koszmar. Po okresie radości z powrotu, kupowania okolicznościowych prezentów i czułości Alek wraca do alkoholizmu. Z dnia na dzień coraz bardziej pogrąża się w nałogu, aż do momentu, gdy wszyscy sąsiedzi i syn widzą, jak w pijackim ciągu leży nieprzytomny na podwórku.

Autor filmu ciekawie ukazuje współuzależnienie syna w relacjach z ojcem alkoholikiem. Tomek, podobnie jak jego matka, z wielkim poświęceniem usiłuje pomóc ojcu, jak umie najlepiej, pokonując wstyd i upokorzenia. Jednocześnie w szkole pragnie myśleć i postępować samodzielnie.

Młody reżyser zrealizował więc ambitny obraz obyczajowy, kładąc silny nacisk na ukazanie szczegółów kulturowych z początku lat 90. XX w.

Wszyscy bohaterowie dramatu zostali tu wyraziście skontrastowani. Ojciec alkoholik, jego żona i syn, a także krewni i znajomi tworzą zbiorowy portret rodziny, na którą spadło nieszczęście alkoholizmu – podobnie jak na wiele polskich rodzin. Autorzy pokazują na koniec niełatwą wizję nadziei, co widać w dedykacji reżysera, który poświęcił film swoim rodzicom.

Ten skromny utwór trudno zaliczyć do wybitnych dzieł, jednak jest to obraz ważny i pożyteczny, bo uwrażliwia i przestrzega widzów przed destrukcyjnymi skutkami alkoholizmu. Ciekawe kreacje stworzyli wykonawcy głównych ról, zwłaszcza Maciej Stuhr. Odnotowuję to mimo głupich wypowiedzi aktora na tematy polityczne.

 

 

 


Powrót do tamtych dni”, Polska 2021, scenariusz i reżyseria: Konrad Aksinowicz, aktorzy: Teodor Koziar, Weronika Książkiewicz, Maciej Stuhr, Katarzyna Warnke, Anna Majcher i inni, dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter