10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec, pasterz, biskup

Ocena: 0
894

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego staraniem Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej i Wydawnictwa Soli Deo ukazała się biografia tej niezwykłej postaci pasterza.

Książka Rafała Łatki, Beaty Mackiewicz i ks. Dominika Zamiatały w sposób przystępny, a zarazem kompetentny ukazuje drogę życiową, powołanie i pracę duszpasterską Prymasa. Poprzedzona została słowem wstępnym kard. Kazimierza Nycza i dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Metropolita warszawski przypomniał, że postać kard. Wyszyńskiego „na stałe wpisała się w powojenne dzieje naszej ojczyzny oraz Kościoła w Polsce, a także Kościoła powszechnego”. Zwrócił też uwagę, że „Autorom udało się ukazać Prymasa jako człowieka, który potrafił być znakiem sprzeciwu tam, gdzie to było konieczne, nie godząc się na zło ludzi i instytucji przez tych ludzi tworzonych, a z drugiej strony jako tego, który umiał pójść na kompromis, gdzie to było możliwe, aby budować dobro wspólne, choćby było ono niedoskonałe”. Z kolei dr Szarek podkreślił znaczenie nauczania i postawy Prymasa Tysiąclecia dla zachowania „ducha polskiego”, zagrożonego ideologią komunistyczną, przywołując jego słowa: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej”.

Książka ma znaczne walory popularyzatorskie. Autorzy przedstawili życie i działalność kard. Wyszyńskiego, kreśląc obraz jego dzieciństwa i lat szkolnych, formacji w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, początków pracy kapłańskiej. Opisali okupacyjne losy późniejszego Prymasa i jego ponowną pracę w rodzimej diecezji włocławskiej. Wraz z nominacją na ordynariusza diecezji lubelskiej w marcu 1946 r. rozpoczął się nowy okres w życiu ks. Wyszyńskiego. Dwa lata później, w listopadzie 1948 r., został on podniesiony do godności arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski. Przez dziesięciolecia przewodząc Kościołowi w Polsce, kard. Wyszyński zyskał wśród Polaków ogromny autorytet, czego wyrazem jest określanie go mianem „niekoronowanego króla Polski”. W kolejnych rozdziałach książki autorzy zaprezentowali pierwsze lata prymasostwa i uwięzienie przez władze komunistyczne oraz przedstawili go jako pasterza i nauczyciela. Książka wzbogacona została licznymi cytatami z pism Prymasa, obrazującymi jego duchowość, pracę duszpasterską, miłość Boga i ojczyzny.

 


Prymas Stefan Wyszyński. Biografia”, Rafał Łatka, Beata Mackiewicz, ks. Dominik Zamiatała, Instytut Pamięci Narodowej. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”, Warszawa 2020, 115 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter