4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Wyklętych

Ocena: 0
6509

Fabularyzowany dokument „Gurgacz. Kapelan wyklętych” przypomina postać nieco zapomnianego kapłana, który za swoją wierność Bogu i Polsce zapłacił cenę najwyższą.

Władysław Jan Gurgacz (1914-1949) pochodził z Jabłonicy Polskiej k. Krosna, w 17. roku życia wstąpił do jezuitów w Starej Wsi i w 1942 r. został wyświęcony na kapłana. W Starej Wsi, gdzie przebywał od 1944 r., zasłynął jako kaznodzieja. Jego kazania zwróciły uwagę władz, bo o. Gurgacz podkreślał, że ci, którzy walczą z Królestwem Chrystusa, muszą przegrać. Podjęto dwie próby zamachu na niego.

Idąc za głosem sumienia, stanął przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. Od 1947 r. przebywał w Krynicy jako kapelan sióstr służebniczek. Wiosną 1948 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, w którym został kapelanem. Przyjął pseudonim „Ojciec”. Działał na Nowosądecczyźnie. W lipcu 1949 r. został aresztowany i zaledwie miesiąc później skazany na karę śmierci. Przypisywano mu czyny, których nigdy nie popełnił.

„W Polsce brak jest podstawowych swobód obywatelskich. Myśmy walczyli o wolność. Jako kapelan organizacji starałem się wpływać na młodych i powstrzymywać ich od niepotrzebnego rozlewu krwi. Zdawałem sobie sprawę z tego, co robię. I co mi grozi, skoro mnie schwytacie. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż bowiem jest śmierć? To tylko przejście z jednego życia na drugie” – mówił podczas procesu. Ojciec Gurgacz odmówił złożenia prośby o łaskę. Adwokat złożył ją na prośbę rodziny, ale Bolesław Bierut z prawa łaski nie skorzystał.

W filmie wypowiadają się nieliczni jeszcze żyjący świadkowie życia kapelana, także rodziny tych, którzy dawali partyzantom schronienie. Film pokazuje wiele archiwalnych zdjęć i przypomina nieznane fakty, jak choćby ten z marca 1939 r., kiedy przed obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze młody jezuita ofiarował swoje życie Bogu za grzechy narodu oraz za uratowanie ojczyzny przed niebezpieczeństwem. Usłyszymy, jak o. Gurgacz przygotował do nawrócenia rosyjskiego żołnierza i przyjęcia przezeń pierwszej Komunii Świętej.

„Ojciec” zginął 14 września 1949 r. od strzału w tył głowy, rozstrzelany razem z innymi skazanymi na śmierć członkami swego oddziału. Jego prośby o odprawienie Mszy Świętej w jego intencji przed obrazem Matki Bożej w Starej Wsi władze nie przekazały jezuitom. Odnaleziono ją dopiero po latach dzięki IPN.

Redakcja tygodnika „Idziemy” objęła patronat medialny nad filmem.

 

„Gurgacz. Kapelan wyklętych”. Scenariusz i reżyseria: Dariusz Walusiak. W roli tytułowej: Wojciech Trela. Producent: DAW Production, Rafael Film, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter