29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Olbrzym i dziewczynka

Ocena: 0
3811

Steven Spielberg zrealizował w swej karierze kilka filmów dla młodych widzów w formule kina familijnego.

Ten wybitny reżyser od początku kręcił obrazy w gatunkach popularnych, głównie dramaty sensacyjne, szpiegowskie, historyczne, wojenne, przygodowe i fantastyczne. Przez lata nazbierało się tych utworów kilkadziesiąt, w tym słynne „E.T.” (1982) i „Hook” (1991), ten ostatni inspirowany mityczną historią Piotrusia Pana i kapitana Haka. Spielberg nigdy zresztą nie ukrywał, że jego artystyczna wyobraźnia jest bardzo „dziecięca”, w znaczeniu dążenia do odkrywania prostych prawd i emocji, charakterystycznych dla wieku dziecięcego. „Bardzo Fajny Gigant” jest ekranizacją popularnej powieści współczesnego pisarza angielskiego Roalda Dahla, dzięki czemu film ten stał się bardzo „brytyjski”. Amerykański reżyser składa tu hołd tradycji literatury angielskiej, inspirując się m.in. „Podróżami Guliwera”. Niezależnie od tego z pieczołowitością ukazuje brytyjski dwór monarszy i samą królową.

Akcja filmu rozgrywa się w klimacie zaczarowanej bajki, w której wyobraźnia przenika się z rzeczywistością. Dziesięcioletnia Sophie podczas bezsennej nocy w sierocińcu zostaje porwana przez tajemniczego olbrzyma BFG i wyniesiona do krainy wielkoludów. Okazuje się, że olbrzym tak naprawdę jest poczciwy i chroni Sophie przed jeszcze większymi, złowieszczymi wielkoludami – potworami. Ucieczkę dziewczynki z opiekunem reżyser pokazał za pomocą olśniewających efektów komputerowych. Niektóre sceny wydają się tu nawet zbyt dosłowne i okrutne. Wydarzenia nabierają tempa z chwilą pojawienia się Sophie z BFG na dworze królewskim, gdzie opowiadają oni zdumionej królowej o swych przygodach. Po wielu komicznych scenach dworskich złe wielkoludy zostają wywiezione przez żołnierzy na bezludną wyspę.

Morał baśni zostaje wzmocniony brytyjskim wątkiem patriotycznym, a nawet imperialnym, co dziś ma swoją wymowę. Reżyser połączył zatem w tym utworze empatię dla losu sierot z afirmacją sojuszu amerykańsko-brytyjskiego.

„BFG: Bardzo Fajny Gigant”, USA,2006. Reżyseria: Steven Spielberg. Wykonawcy: Mark Rylance, Ruby Barnhill, Penelope Wilton, Rebecca Hall i inni. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Paweł Wawrzecki, Milena Gąsiorek, Małgorzata Zajączkowska i inni. Dystrybucja: Monolith Films

Mirosław Winiarczyk
fot. (C) 2016 Storyteller Distributuion Co., LLC. All Rights Reserved
 
Idziemy nr 28 (562), 10 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter