1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oratorium Magnificat de Claromontana

Ocena: 5
322

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne spektakl słowno-muzyczny oparty na nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego MAGNIFICAT DE CLAROMONTANA, które odbędzie się na Jasnej Górze, 28 maja 2023 roku, o godzinie 19.30 (Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice).

Fot. materiały prasowe organizatora

Oratorium zostało skomponowane przez Tadeusza Melona jako wotum dziękczynne za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia – Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Magnificat de Claromontana to dzieło, które składa się z trzynastu części i wykorzystuje tekst kantyku Maryi w języku łacińskim. W międzyczasie można usłyszeć nauczanie bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, fragmenty Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego, homilii oraz przemówień. Całość jest zwieńczona zawołaniem Prymasa Tysiąclecia – „Per Mariam Soli Deo” („Przez Maryję samemu Bogu”),
co podkreśla dedykację kompozytora.

Wydarzenie odbywa się w dniu patrona UKSW (rocznica śmierci patrona uczelni oraz wspomnienie liturgiczne) – kard. Stefana Wyszyńskiego i jest związane z działalnością Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Jest to wydarzenie o wielu aspektach – przewidziane są działania naukowo-promocyjne, wystawowe, dystrybucyjne materiałów naukowych i publikacji UCBWR UKSW.

O 18.00 zapraszamy także do udziału w prelekcji, którą wygłosi ks. prof. Jan Kazimierz Przybyłowski (Zastępca Dyrektora UCBWR UKSW). Zostaną wtenczas przedstawione wyniki badań Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie w latach 2021-2022 roku na rzecz wolności religijnej.

O 18.30 zapraszamy do udziału we Mszy Świętej pod przewodnictwem Dyrekcji UCBWR UKSW - jest to okazja do wspólnotowego dziękczynienia za życie i posługę wielkiego Pasterza i Polaka – Patrona UKSW w Warszawie. Będzie to także wspólna modlitwa o zaprzestanie rozlewu krwi w Ukrainie przez wstawiennictwo bł. Prymasa. W modlitwie będziemy także wspominać wszystkich pracowników UKSW.

Natomiast o godzinie 19.30 – rozpocznie się wystąpienie słowno-muzyczne Magnificat de Claromontana na temat patrona UKSW jako promotora wolności – kard. Stefana Wyszyńskiego. Całość zostanie zakończona o 21.00 - Apelem Jasnogórskim z udziałem przedstawicieli UCBWR i UKSW. Podczas całego wydarzenia w wejściu do Bazyliki, będzie prowadzone stoisko wystawowo-promocyjne z publikacjami i materiałami naukowymi Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. Będą tam znajdować się między innymi książki, które otrzymały nagrodę Feniks 2023 oraz wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w 2023 i 2022 roku. Zapraszamy do zapoznania się i pobrania publikacji. Będą to m.in.: Jan Paweł II w Afryce, Szósty Zmysł. Gdyby cały świat stał się na moment szpitalem, kard. Wyszyński a wolność religijna w Europie, Kardynał Stefan Wyszyński. Polskie i Europejskie Drogi do Wolności, Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata, Wolność sumienia i wyznania osoby małoletniej w Polsce w latach 1918-2015.

Celem całego wydarzenia są m.in. działania na rzecz informowania opinii publicznej w kwestiach dotyczących naruszeń wolności religijnej, a także promowanie konstytucyjnego prawa do wolności sumienia i wyznania. Rozwój świadomości obywatelskiej, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, w szczególności rozwijanie postaw tolerancyjnych, upowszechnianie tolerancji i szacunku wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących.

Wydarzenie otrzymało honorowy patronat Jego Eminencji Kazimierz Kardynała Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW, Metropolity Warszawskiego. To wyjątkowe wyróżnienie jest dla nas nie tylko potwierdzeniem wartości naszego przedsięwzięcia, ale także manifestem bliskiego związku między Kościołem a edukacją, reprezentowanym przez Jego Eminencję.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter