24 lutego
środa
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oscary rozdane

Ocena: 0
4683

Oscar za najlepszy film dla „Kształtu wody” Meksykanina Guillerma del Tora był do przewidzenia.

Twórcy filmu "Coco"; fot. PAP/EPA/AARON POOLE / AMPAS

Film, o lewicowej wymowie, nagradzano już wcześniej za oryginalna formę. W Los Angeles „Kształt wody” otrzymał cztery statuetki: za najlepszy film i scenariusz, najlepszą muzykę i scenografię. Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 60. w tajnej bazie wojskowej, gdzie w specjalnym akwarium przechowywany jest przywieziony z Amazonii człekopodobny stworek, poddawany różnym eksperymentom. O jego życie walczy pewna sprzątaczka, która z pomocą czarnoskórej koleżanki, starego sąsiada homoseksualisty i pracującego w bazie uczciwego rosyjskiego naukowca porywa stworka, aby wypuścić go na wolność. Przeciw nim występują czarne charaktery w postaci oficerów amerykańskich, rozmaitych ksenofobów i sowieckich agentów. Tak wygląda w tym filmie podział na dobro i zło.

Oscary aktorskie były także do przewidzenia. Gary Oldman został słusznie nagrodzony za pierwszoplanową kreację Churchilla w recenzowanym na naszych łamach „Czasie mroku”; także Frences McDormand zasłużenie typowano do statuetki za rolę w filmie „Trzy billboardy za Ebbing”. Warto zauważyć dwa zasłużone Oscary dla „Blade Runner 2049” – za zdjęcia i efekty specjalne. Polsko-brytyjska animacja „Twój Vincent”, malarska impresja o śmierci Van Gogha w reżyserii Doroty Kobieli, przegrała, niestety, ze wspaniale zrealizowaną „Coco”, brawurowym popisie nowoczesnej animacji. Tradycja sztuki europejskiej zderzyła się tu z amerykańską tradycją animacji familijnej, symbolizowanej przez wytwórnię Disneya.

Oscar dla chilijskiego utworu „Fantastyczna kobieta” w kategorii filmu nieanglojęzycznego związany jest z propagowaniem ideologii gender. Treścią obrazu są problemy pewnego transseksualisty po śmierci starszego, zamożnego partnera. Tak więc werdykt podsumuję jako propagowanie lewicowej ideologii pomieszanej z uznaniem dla profesjonalnych zalet nagrodzonych filmów. Szkoda, że znakomita „Dunkierka”, recenzowana w „Idziemy”, została nagrodzona tylko za montaż, montaż dźwięku i dźwięk, a nie w głównych kategoriach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 11,29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 24 lutego par. św. Andrzeja Boboli (ul. Rakowiecka 61, AW)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter