10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pałac wspomnień

Ocena: 0
567

Uroczych starych pałacyków nie trzeba szukać daleko od Warszawy. Mamy taki blisko w powiecie wołomińskim, w miejscowości Chrzęsne. Warto zwiedzić to miejsce, zwłaszcza przy okazji odbywających się tam obecnie licznych koncertów, czasowych wystaw malarskich oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży.

fot. Barbara Wiśniowska

Najbliższy koncert z cyklu „Chrzęsne na jazzowo” zaplanowany jest na 10 lipca o godz. 16.00. Wystąpi wówczas Judyta Pisarczyk, wokalistka jazzowa, która zaśpiewa przy akompaniamencie fortepianu. Tego dnia o godz. 15.00 odbędzie się również wernisaż wystawy wieńczącej VI plener ceramiczny „Azymut Chrzęsne”. W sierpniu przewidziany jest plener malarski, a w każdą wakacyjną sobotę – warsztaty o dawnych zawodach.

– Pałac został wzniesiony w roku 1635 – opowiada Jessica Michalczyk, pracownica pałacu. – Jest jedynym w tej części Mazowsza przykładem dworskiej architektury renesansowo-barokowej i jednym z najwspanialszych przykładów podmiejskich willi budowanych przez polską szlachtę – dodaje.

Podczas zwiedzania możemy podziwiać niezwykle ciekawe elementy jego elewacji: pięcioboczne ryzality, owalne okulusy, boniowane narożniki, obramienia okien, pilastry toskańskie i ząbkowy gzyms nad fryzem. Wewnątrz znajdziemy: krzyżowo-żebrowe sklepienia z dekoracją sztukatorską w części przyziemia, świetnie zachowane modrzewiowe stropy na piętrze, portale, dwa rokokowe kominki, meble i zrekonstruowane stroje z XIX w., a także kopie obrazów Władysława Podkowińskiego, który bywał w Chrzęsnem i malował okoliczną przyrodę oraz portretował właścicieli majątku.

Na najwyższym piętrze znajduje się wystawa stała poświęcona Cyprianowi Norwidowi, obejmuje ona pierwodruki dzieł, oryginały obrazów i rysunków artysty, który urodził się i spędził dzieciństwo w powiecie wołomińskim. Najcenniejsze w tych zbiorach są: grafika opatrzona ołówkową dedykacją, nieznana dotąd akwarela „Pytia” oraz jeden z czterech zachowanych obrazów olejnych Norwida „Saturn z cyrklem nad globem ziemskim”. Znajdziemy tam również słynną tekę grafik „Łapigrosz”, cztery zaprojektowane przez poetę medale oraz perełki wydawnicze: „Poezje” Brockhausa.

We wrześniu 2021 r., w dwusetną rocznicę urodzin wieszcza, w pałacowym parku odsłonięto popiersie Norwida wykonane przez cenioną rzeźbiarkę, mieszkankę gminy Dąbrówka Magdalenę Karłowicz. Gośćmi uroczystości byli m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, senator RP Maria Koc, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W pałacu spotkamy również „duchy” Władysława Podkowińskiego i Norwida, które w postaci hologramu objawią się nam na szklanej ścianie w jednym z pomieszczeń. Norwid opowie o swoim dzieciństwie na Mazowszu i wyrecytuje wiersze, a Podkowiński podzieli się historią tragicznej, niespełnionej miłości, którą przeżył w Chrzęsnem. Malarz i ilustrator, prekursor polskiego impresjonizmu, często przebywał w okolicy. Wiele jego dzieł powstało właśnie w tych stronach: „Dzieci w ogrodzie”, „Mokra wieś”, „W ogrodzie”, „W agreście”, „Portret Wincentyny Karskiej”, „Łubin w słońcu”. W Chrzęsnem można obejrzeć kolekcję kopii wymienionych dzieł.

Po wojnie władze komunistyczne skonfiskowały majątek. W pałacu założyły szkołę dla chłopców, a później dom poprawczy dla dziewcząt. W latach 2009–2014 budynek został odrestaurowany dzięki władzom powiatu wołomińskiego ze środków pozyskanej na ten cel dotacji unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 i obecnie pełni funkcję centrum kultury.

– Regularnie odbywają się u nas koncerty jazzowe, plenery rzeźbiarskie, malarskie, fotograficzne, ceramiczne, a w Sylwestra – koncert noworoczny – dodaje Jessica Michalczyk. – Dla dzieci prowadzimy lekcje muzealne i warsztaty, organizujemy Noc Muzeów czy PodkoWIANKI – święto upamiętniające noc świętojańską, którego patronem jest Władysław Podkowiński. W tym roku imprezę uświetnił pokaz gry na gongach i koncert pieśni ludowych. Ponadto powierzchnie pałacowe, a także spichlerz i położony w parku obszerny namiot można wynająć do celów komercyjnych na szkolenia, konferencje, warsztaty lub uroczystości rodzinne.

Do Chrzęsnego dojedziemy samochodem trasą S8, pociągiem w kierunku Małkini z Dworca Wileńskiego, autobusami „Dar-Bus” i Stalko „T” również z Warszawy Wileńskiej. Pałac jest otwarty w godz. 8–16 od wtorku do piątku i w sobotę w godz. 11–16. Więcej informacji na www.palacwchrzesnem.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter