20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć i emocje

Ocena: 0
256

„Prawda i wolność” – to wartości, którym bł. Jerzy Popiełuszko poświęcił swoją ostatnią homilię, ale przede wszystkim swoje życie. To także tytuł wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, przygotowanej w związku z 40. rocznicą jego śmierci.

fot. Ludmiła Plitta

Poruszająca ekspozycja w oryginalny sposób opowiada o życiu ks. Jerzego, prezentując nie tylko unikatowe, często nieprezentowane dotychczas zdjęcia i eksponaty, ale także dzieła sztuki tamtego czasu. Przywołują one ducha lat 70. i 80., czasu komunizmu, represji, stanu wojennego. Wystawę współtworzą również słowo i dźwięk.

– Narrację towarzyszącą wystawie można podzielić na dwa równoległe nurty – mówi autor jej scenariusza dr Łukasz Kossowski. – Główną opowieść realizuje sam ks. Jerzy: to umieszczone na ścianach cytaty z jego wypowiedzi, listów, notatek. Kontrapunkt tworzą wyeksponowane na czerwonych tłach donosy współpracowników tajnych komunistycznych służb, zilustrowane obrazami Jacka Sroki, malarza ironisty z Krakowa.

Przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznajemy kolejne etapy życia ks. Jerzego. Najpierw Okopy. – Rodzina udostępniła nam wiele zdjęć, o dużej skali intymności, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówi współtwórca wystawy Rafał Kossowski, który wraz z żoną Katarzyną zaaranżował scenografię. Kolejne sale to seminarium, później wojsko. W dalszej części swoisty przerywnik: nieznane kolorowe zdjęcia z wakacyjnych podróży ks. Jerzego do Stanów Zjednoczonych, w tle muzyka Boba Marleya, której słuchał pod koniec życia. Później powraca szara rzeczywistość komunizmu. I kluczowy moment przekroczenia bramy Huty Warszawa, świadomego zaangażowania w sprawy Solidarności. Dalej stan wojenny, dom pełen ludzi, spotkania, ale i zastraszanie – tu niezwykły kadr wideo: zbliżenie na pełną emocji twarz księdza, a w tle recytowane przez wiernych w kościele Credo.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 24 (969), 16 czerwca 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 21 czerwca 2024


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter