29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pan Przemówił

Ocena: 4.8
996

Spektakle przygotowywane przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego DW-P na stałe wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń diecezji. Tym razem klerycy przeniosą widzów w dzieje wyjścia Hebrajczyków z Egiptu.

fot. kl. Michał Opałka

Klerycy podczas próby

Alumni już po raz dwudziesty od początku istnienia seminarium wystawią sztukę w okresie Adwentu. W tym roku zaprezentują spektakl „Pan Przemówił”, który przedstawia historię Mojżesza opartą na znanym musicalu „Książę Egiptu”. W czasie spektaklu widzowie będą mogli spojrzeć na dzieje narodu wybranego z perspektywy żydowskiej wspólnoty, która przy stole sederowym wspomina historię Izraela w formie hagady paschalnej, czyli opowieści o wyjściu Żydów z Egiptu, czytanej w czasie święta Pesach.

Opiekunem artystycznym sztuki jest Cezary Morawski, aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, a za aranżację muzyczną odpowiada ks. Mariusz Rybałtowski. Gościnnie Boga objawiającego się na górze Horeb gra prof. Stanisław Górka. W inne role wcielają się: kl. Radosław Janowski z IV roku (Mojżesz), kl. Artur Frej z IV roku (faraon Ramzes), kl. Michał Opałka z III roku (teść Mojżesza). Spektakl trwa około godziny.

Brak seminaryjnej sztuki w 2020 r. z powodu sytuacji pandemicznej spowodowała, że dziś wiele osób czeka na przedstawienie z jeszcze większą niecierpliwością. Od początku roku akademickiego seminarium otrzymuje wiele pytań na ten temat. – Zapisały się już pierwsze grupy z parafii i indywidualni wierni – informuje kl. Michał. Wyjaśnia, że tytuł sztuki nawiązuje do jednej ze śpiewanych w spektaklu piosenek i ma stanowić impuls do osobistej refleksji. – Chcemy pokazać, że Bóg przemówił nie tylko do historycznego Izraela, ale może mówić do każdego współcześnie żyjącego człowieka poprzez egzystencjalne wydarzenia. Widz, oglądając sztukę, będzie mógł zadać sobie pytanie: „Z czego dziś chce mnie wyzwolić Pan?” – mówi.

W spektaklu nie zabraknie humorystycznych akcentów. – Scenariusz jest kompilacją tekstów napisanych przez alumnów Huberta Rozbickiego, Jana Podczaskiego, Michała Opałkę. Bazując na dwóch scenariuszach, Cezary Morawski połączył teksty w jeden spójny – zdradza kulisy kl. Michał. Dzięki sponsorom, których szukali sami klerycy, udało się pozyskać część środków na scenografię. Przedstawienie jest dla seminarzystów cennym doświadczeniem, możliwością zdobycia umiejętności wokalnych, aktorskich oraz nauką dykcji.

Klerycy rozpoczęli próby pod koniec października tego roku, ćwiczą po trzy–cztery dni w tygodniu, a przygotowania do spektaklu dzielą z licznymi obowiązkami w seminarium. W organizację i promocję przedstawienia zaangażowani są również alumni nie biorący bezpośrednio w nim udziału. – Spektakl jest dla nas przestrzenią poznania swoich mocnych i słabych stron, przełamywania tremy, wewnętrznych oporów. Dzięki ćwiczeniom teatralnym będziemy lepiej przygotowani do wystąpień publicznych oraz radzenia sobie ze stresem – mówi kl. Michał Opałka.

Sztuka przygotowana jest dla szerokiego grona odbiorców, bez ograniczeń wiekowych. Alumni zapraszają rodziny z dziećmi, grupy parafialne, osoby samotne i starsze. Twórcy zapewniają, że każdy wyjdzie z przedstawienia ubogacony. Uroczysta premiera odbędzie się 8 grudnia, w kolejną rocznicę poświęcenia i oddania do użytku praskiego seminarium. Corocznie na premierze obecni są biskupi oraz księża profesorowie, sponsorzy i osoby blisko związane ze społecznością seminaryjną. – Przyjeżdżałem na spektakle przed wstąpieniem do seminarium. Przedstawienia okazały się dla mnie pomocne w rozeznaniu powołania. Były szansą, aby zobaczyć, jak wygląda życie seminaryjne, spotkać się z klerykami – opowiada kl. Michał.

Wstęp na spektakle jest bezpłatny, ale ze względu na aktualną sytuację epidemiczną odbywa się wyłącznie za okazaniem wejściówki. Zapisy są prowadzone od wtorku do soboty w godz. 15.00–20.00 pod nr. tel. 792 059 262. Po zapisaniu wejściówkę trzeba odebrać w seminarium w dniu spektaklu.

Przedstawienie będzie wystawiane w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2 w Warszawie w następujących terminach: 4 grudnia (sobota) o godz. 15.00 i 18.30, 5 grudnia (niedziela) o godz. 15.00 i 18.30, 7 grudnia (wtorek) o godz. 18.30, 8 grudnia (środa) 18.00 premiera, 11 grudnia (sobota) o godz. 15.00 i 18.30, 12 grudnia (niedziela) o godz. 18.30, 15 grudnia (środa) o godz. 18.30, 18 grudnia (sobota) o godz. 15.00 i 18.30, 19 grudnia (niedziela) o godz. 15.00 i 18.30. Więcej informacji na stronie www.sztuka2021.pl.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter