26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papier i ogień

Ocena: 0
1431

Łódzki Teatr Ognia i Papieru odwiedził Warszawę w ramach Międzynarodowy Festiwalu „Sztuka Ulicy”.

fot. Michał Komorek / Idziemy

Łódzki Teatr Ognia i Papieru odwiedził Warszawę w ramach Międzynarodowy Festiwalu „Sztuka Ulicy”. Impreza od 26 lat gromadzi artystów teatru ulicznego. W repertuarze pojawią się przedstawienia teatralne, taneczne i cyrkowe oraz performance uliczny. Wszystkie łączy jeden element: można je pokazywać w przestrzeni miejskiej. Ideą festiwalu jest bowiem wchodzenie z działalnością artystyczną w przestrzeń publiczną, co ma w założeniu aktywizować i integrować lokalną społeczność. Tatr Ognia i Papieru zaprezentował spektakl pod tytułem „Relikwiarz” – przedstawienie można było oglądać 7 lipca, ostatniego dnia festiwalu.

Teatr Ognia i Papieru to pomysł Grzegorza Kwiecińskiego – reżysera i artysty plastyka. Początki sięgają roku 1978 i łączą się z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Kwiecieński stworzył awangardowy teatr plastyczny, którego główną siłą jest ogień. Scenografią jego przedstawień są rzeźby wykonane z papieru i drutu, które autor podpala na oczach widzów. To bardzo oryginalny i efektowny język teatralny, o czym mogła przekonać się publiczność, która w niedzielny wieczór zgromadziła się na skwerze przy Metrze Słodowiec.

Przedstawianie ma dziwną formę, zawieszoną między spektaklem dramatycznym, performancem i rytuałem. Publiczność otocza kręgiem papierowe rzeźby, wśród których krążą aktorzy. Przed oczami publiczności wystrzeliwuje ściana ognia, a aktorów, żywych i papierowych, spowijają kłęby dymu. Wyłania się z nich ubrany na czarno Mistrz Ceremonii – w tej roli Grzegorz Kwieciński. Towarzyszy mu Muza w białej sukni, która na jego rozkaz podpala kolejne papierowe figury. Rozpięte na metalowych konstrukcjach, zostają ożywione przez ogień. Zaczynają się poruszać: ten wchodzi po drabinie, ten rozpościera ręce w rozpaczliwym geście, ten znów tańczy na linie, by chwilę za runąć w dół i zakończyć krótki żywot. Jest to nie tylko efektowne widowisko. W ogniu metalowe konstrukcje oczyszczają się, odsłaniając swoje ukryte piękno. A my śledzimy ten proces, zapatrzeni i zafascynowani, jak dzieci, które dostały pierwszy raz zapałki do ręki. Nie wszystkim widzom język Kwiecińskiego przypadł do gustu. Ja w napięciu śledziłem życie papierowych postaci, łapczywie chwytając historię ich ulotnego istnienia.


„Relikwiarz”. Teatr Ognia i Papieru z Łodzi. Reżyseria i scenografia: Grzegorz Kwieciński. Muzyka: Piotr Zygma. Współpraca: Marcin Wartalski. Występują: Grzegorz Kwieciński, Emilia Obara, Piotr Zygma. Przedstawienie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy, Warszawa, 28 czerwca – 7 lipca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter