7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieski jałmużnik

Ocena: 4.6
1668

„Będziesz robił to, czego ja nie mogę” – takie instrukcje dostał ks. Konrad Krajewski od papieża Franciszka, kiedy ten w 2013 r. powierzył mu funkcję swojego jałmużnika. Dziś, już jako kardynał, jałmużnik papieski prezentuje się nam w książce „Zapach Boga”.

fot. Piotrek2001 / Praca własna / CC BY-SA 4.0 / Link

„Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne, jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga” – wyznaje w swojej książce. Na co dzień kard. Krajewski zajmuje się najbardziej potrzebującymi, organizując dla bezdomnych, ubogich i imigrantów różnoraką pomoc i sam wychodząc na rzymskie ulice. Książka, wydana nakładem Znaku, zawiera wybór publicznych wypowiedzi kardynała „z Łodzi” – bo z tej diecezji pochodzi: fragmenty jego kazań, przemówień, nielicznych wywiadów. 

W Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się prezentacja tomu z udziałem s. Małgorzaty Chmielewskiej, Szymona Hołowni i redaktora książki Krzysztofa Tadeja, znanego z telewizyjnych filmów o Janie Pawle II i życiu Kościoła. Siostra Chmielewska przyznała, że kard. Krajewski jest fenomenem, ale drażni ją, że tak jest postrzegany, bo postawa, jaką reprezentuje, to „powinna być normalka”. Podkreślała, że spotkanie z drugim, cierpiącym człowiekiem, w którym winno się widzieć oblicze samego Chrystusa, jest istotą Ewangelii.

Krzysztof Tadej powiedział, że postać papieskiego jałmużnika, zwanego „kardynałem ulicy”, nikogo nie pozostawia obojętnym. – On mówi tak, jak papież Franciszek: prosto, jasno, bez dyplomacji – podkreślił. Z kolei Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI, uważa, że książka „pokazuje istotę Kościoła, istotę chrześcijaństwa” i jest potrzebna także Kościołowi w Polsce wobec wielkiego zawirowania, jakie w tej chwili on przeżywa.

Sam kardynał tłumaczy, że każdy wierzący jest żywym „tabernakulum”, przyjmując Chrystusa w Eucharystii. Ale potem ma wynieść Go poza drzwi Kościoła i zanieść światu – w pierwszym rzędzie potrzebującym, wątpiącym, zagubionym, cierpiącym i dyskryminowanym. W krótkich, lapidarnych wypowiedziach kard. Krajewskiego odnajdujemy też Franciszka: dowiadujemy się, co papież myśli naprawdę i jak mocuje się z kościelnymi schematami, aby odgrzebać istotę Ewangelii. Kardynał Krajewski nie tylko należy do najbliższych współpracowników Franciszka, ale jest jego przyjacielem i powiernikiem.

W książce kardynał opowiada także o swoich wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II, u którego boku w latach 1999-2005 pracował jako ceremoniarz. Mówi w szczególności o „Ewangelii cierpienia”, jaką w ostatnich latach życia podążał święty papież.


Kard. Konrad Krajewski, "Zapach Boga", opracowanie i wstęp Krzysztof Tadej, Znak, Kraków 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter