18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parodia westernu

Ocena: 0
2563

Wśród filmów kandydujących do tegorocznych Oscarów znajduje się „Nienawistna ósemka”, obraz lansowany jako tematyczna kontynuacja „Django”, czyli refleksji na temat amerykańskiego rasizmu.

Piszę o tym utworze, żeby zwrócić uwagę na dekadencję twórczości Quentina Tarantino. Tym razem zrealizował on trzygodzinny, przegadany obraz, w którym, słuchając słowotoku, nie możemy doczekać się rozwiązania akcji, czyli wielkiej końcowej masakry. „Nienawistna ósemka” wydaje się w pewnym sensie karykaturą tradycyjnego westernu, ocierającą się o błazenadę. Autor „Bękartów wojny” pomieszał tu mnóstwo rozmaitych cytatów i wątków z tradycyjnych, klasycznych westernów oraz późniejszych antywesternów. O ile jednak tamte dzieła, głównie z lat 50. XX w., cechowała mityczna stylistyka, walka dobra ze złem oraz pochwała heroizmu, to u Tarantino mamy do czynienia z totalnym nihilizmem. W filmie na ma żadnej postaci pozytywnej, w gronie głównych bohaterów są sami złodzieje, bandyci, kłamcy, mordercy i rasiści.

Jesteśmy na ośnieżonych drogach stanu Wyoming kilka lat po wojnie secesyjnej. W pędzącym dyliżansie ekscentryczny łowca głów wiezie do miasta morderczynię, aby po jej powieszeniu wziąć wysoką nagrodę. Po drodze zabiera dziwnych ludzi: czarnoskórego znajomego, też łowcę głów, i podejrzanego osobnika podającego się za szeryfa. Dyliżans zatrzymuje się w przydrożnym zajeździe i tam właśnie rozpoczyna się właściwa akcja. Nic nie jest takie, jak się początkowo wydawało i w końcu prawda wychodzi na jaw. Odbiorca może postrzegać ten film jako węża zjadającego własny ogon; Tarantino powtarza się, nie zdając sobie sprawy, że coraz mniej widzów ma ochotę upajać się jego wyrafinowanymi dialogami i masakrami. Jego stosunek do klasycznych westernów wydaje się bardzo dwuznaczny, a filmowi brak jakiejkolwiek pozytywnej wymowy moralnej.

„Nienawistna ósemka” („The Hateful Eight”), USA 2015. Scenariusz i reżyseria: Quentin Tarantino. Wykonawcy: Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Bruce Dern, Tim Roth, Michael Madsen i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland.

Mirosław Winiarczyk
fot. Andrew Cooper, SMPSP/© 2015 The Weinstein Company/Forum Film Poland
Idziemy nr 5 (539), 31 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter