27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriotyzm w trudnych czasach

Ocena: 5
2476

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” (Gdynia, 28 września – 1 października 2022) odbył się w cieniu wojny na Ukrainie.

fot. PAP/Jan Dzban

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” (Gdynia, 28 września – 1 października 2022) odbył się w cieniu wojny na Ukrainie. To wydarzenie, organizowane z dużym rozmachem, corocznie skupia różne środowiska propagujące patriotyzm. Oprócz możliwości obejrzenia filmów polskich i międzynarodowych daje okazję do dyskusji oraz spotkań ze świadkami historii. – To was chcemy stawiać w światłach jupiterów, waszą historię przybliżać, w filmach, słuchowiskach radiowych, teledyskach i książkach – mówili prowadzący galę finałową do obecnych na niej bohaterów walk o wolność.

Hasło festiwalu NNW brzmi „Przywracamy pamięć”. Wobec sytuacji za wschodnią granicą zastanawiano się, czy patriotyzm budowany na tej pamięci nie jest czynnikiem decydującym o bohaterstwie narodu ukraińskiego.

Za całokształt twórczości Platynowy Opornik otrzymał Mirosław Chojecki, wydawca, producent filmowy, działacz opozycji w PRL i kawaler Orderu Orła Białego. Z kolei kapituła nagrody literackiej im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego uhonorowała publicystę Jana Maciejewskiego. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężył film „Mauretańczyk” w reżyserii Kevina Macdonalda. Z kolei spośród zagranicznych filmów dokumentalnych uhonorowano film „Plai. Droga przez góry” w reżyserii Ewy Dzhyshyashvili – za znakomite walory kinematograficzne i poruszającą historię ukraińskiej rodziny, opowiedzianą z wyjątkową wrażliwością.

W konkursie polskich filmów dokumentalnych statuetka Złoty Opornik przypadła Eugeniuszowi Starky’emu za film „1939 – Oblężenie Warszawy”, opowiadający historię amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana, przekazującego światu prawdę o tragedii Warszawy. A spośród dokumentów radiowych laur zdobyło słuchowisko „Obraza obrazu” Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Autor przygotował audycję o reakcji mieszkańców Wojciechowa na aresztowanie przez komunistyczne władze wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w 1966 r.

Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu NNW jest Arkadiusz Gołębiewski. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter