Warsztaty ogrodnicze i rzeźbiarskie, koncerty, oraz cykl opowieści o Warszawie to niektóre z propozycji, jakie czekają od soboty w pawilonie rekreacyjno-kulturalnym "Pokój na lato" Muzeum Powstania Warszawskiego.
To już trzecia edycja pawilonu, który powstał z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego na skarpie przylegającej do placówki.
– Muzeum przez ponad dekadę funkcjonowania jest świadkiem przemian zachodzących na terenie Woli. Przez ten czas staliśmy się dzielnicą pełną nowych inwestycji, w ślad za którymi nie zawsze podążały zmiany w otoczeniu związane z poprawą komfortu i jakości życia mieszkańców. Przede wszystkim chodzi o tereny zielone, strefę relaksu i dostęp do dobrej jakości kultury – powiedziała PAP producentka "Pokoju na lato" Agnieszka Szulejewska.
Dlatego Muzeum postanowiło spróbować uzupełnić tę "lukę". – Pawilon "Pokój na lato" pojawił się w 2015 r. I ku naszemu zaskoczeniu, ale też radości okazało się, że nie jest to tylko miejsce stworzone dla mieszkańców Woli, ale pokochało je tysiące warszawiaków. W sobotę otwieramy pawilon już po raz trzeci. W tym roku zależało nam, by ta przestrzeń współegzystowała z tutejszą zielenią, dlatego została tak zaprojektowana by w architekturę wkomponować rosnące tu drzewa. Było to dla nas szczególnie ważne, ponieważ w tegorocznym programie "Pokoju" jest wiele o zieleni, ogrodnictwie, ziołach – relacjonowała Szulejewska.
Jednym z ważnych punktów programu będą koncerty. – Zaczynamy w Noc Muzeów, która będzie równocześnie nocą oficjalnej inauguracji "Pokoju na lato" koncertem "nowOsiecka". Wcześniej tych utworów Agnieszki Osieckiej w aranżacjach młodych artystów można było posłuchać tylko raz w ubiegłym roku w Katowicach. Udało nam się ściągnąć ten projekt i dostosować do warunków plenerowych. Podczas działalności planujemy także inne ciekawe projekty muzyczne, m.in. Jana Młynarskiego i Gaby Kulki, którzy wystąpią z własnymi interpretacjami piosenek Wojciecha Młynarskiego – mówiła.
Na gości pawilonu będzie także czekać szeroka oferta warsztatowa związana z zielenią. – Podpowiemy jak dbać o otoczenie, jak wyhodować sobie kawałek ogródka w mieście, czy jak wykonać ekologiczne opryski. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wykorzystać letni sezon i dobrodziejstwo warzyw, owoców i ziół, by przygotować się na zimę, robiąc różnego rodzaju nalewki czy maści. A także jak wykorzystać to w kuchni, będą więc np. zajęcia o fermentacji. Będą też zajęcia dla amatorów sztuki poświęcone rzeźbiarstwu i rysunkowi. Planujemy także "wieczór podglądania gwiazd", podczas którego będzie można samemu skonstruować lunetę – powiedziała Szulejewska.
Jak zaznaczyła, pawilon ma charakter varsavianistyczny, więc projekty, na które zaprasza, opowiadają o Warszawie. – Nie tylko tej historycznej, ale o nas warszawiakach jako mieszkańcach. Będzie cykl "varsaviana". W jego ramach np. w czerwcu będziemy mieli raz w tygodniu spotkania z architektem Radosławem Gajdą, który opowie jak Warszawa i jej obecny wizerunek jest inspirowany innymi miastami – zaakcentowała.
Z nowych propozycji będą m.in. warsztaty poświęcone wiklinie. – Nie jest to przypadkowe. Do tej pory naszym znakiem rozpoznawczym był ogromny ośmiometrowy hamak. Rzeczywiście robił wrażenie, jeżeli chodzi o estetykę, gorzej było z funkcjonalnością, bo ciężko było się z niego wydostać. Dlatego w tym roku część rzeczy w naszej strefie wypoczynkowej będzie zrobiona właśnie z wikliny. Działać będzie także pierwszy w Warszawie hotel dla roślin, gdzie osoby wyjeżdżające będą mogły oddać pod opiekę swoje roślinki. Jeżeli chodzi o zmiany funkcjonalne, staraliśmy się m.in. powiększyć przestrzeń zadaszoną, która ochroni nas przed letnimi opadami. Działać będzie oczywiście także przestrzeń kawiarniana – dodała Szulejewska.
Pawilon "Pokój na lato" ma być czynny do 27 sierpnia. (PAP)