8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękna trzydziestoletnia w Łodzi

Ocena: 0
578

Twórczość literacka ostatniego trzydziestolecia to główny temat 13. Festiwalu Puls Literatury. Zapraszamy od środy do niedzieli do Łodzi.

fot. Guillaume Speurt / wikipedia / CC BY-SA 2.0 / Link

Organizowany przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Festiwal ma na celu upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. W tym roku jego głównym tematem będzie twórczość literacka po 1989 roku.

"Festiwal rozpocznie w środę panel dyskusyjny "Piękna trzydziestoletnia. Literatura po 1989 roku" z udziałem Ingi Iwasiów, Przemysława Czaplińskiego i Jerzego Jarniewicza. Poprowadzi go Justyna Sobolewska. Tego samego dnia zaprosimy na spotkanie z ubiegłoroczną laureatką Nagrody im. Tuwima Izabelą Morską, która będzie mówić o swojej nowej powieści "Znikanie" – powiedziała Marta Zdanowska z Domu Literatury.

W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim i jego "Dziennikiem" podsumowującym ostatnie trzydziestolecie w literaturze polskiej. Gośćmi festiwalu będą również Zyta Rudzka oraz Łukaszem Orbitowskim, który będzie mówił o swoim niedawno wydanym "Kulcie".

"Na pewno warto zjawić się w czwartek na spotkaniu z poetą Marcinem Świetlickim. Poezji będzie poświęcona również cała sobota; wtedy też rozstrzygnięty zostanie konkurs na debiut poetycki im. Jacka Bierezina" – dodała Zdanowska.

Pełny program Festiwalu, na który składa się szereg spotkań z pisarzami, publicystami i poetami, debat, a także wernisaże dwóch wystaw, koncerty, warsztaty translatorskie i konkursy literackie, można znaleźć na stronie internetowej Domu Literatury w Łodzi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych".  Nagroda to 50 tys. zła, a przyznaje ją miasto Łódź. Tradycja łódzkiej nagrody sięga 1927 roku. Nagrodę reaktywowano w 2013 roku i wtedy jej patronem został Tuwim.

Do tej pory wyróżnienie otrzymali: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, i Izabela Morska (Filipiak). W tym roku na liście nominowanych znaleźli się Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki, Jerzy Pilch i Małgorzata Szejnert.

Wybrany przez kilkuosobowe jury laureat zostanie przedstawiony w niedzielę podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, którą poprowadzi poeta Bronisław Maj. Tego wieczoru wystąpią również Pablopavo i Ludziki.

Nazwa organizowanego w Łodzi po raz 13. Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-81 nieregularnika "Puls", ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym "pulsem" literatury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter