28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękne powroty

Ocena: 0
1255

Odzyskany z wojennych strat obraz „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej można oglądać do 13 marca w warszawskiej Kordegardzie.

Niezwykłej urody obraz niedocenionej wciąż artystki (1857-1893) jest przykładem losów dużej części zbiorów Muzeum Narodowego, które, zrabowane w czasie II wojny światowej, zostały wywiezione głównie do Niemiec. Dzięki zachowanej w MNW dokumentacji fotograficznej, wymieniony został w katalogu strat wojennych, a „objawił się” dopiero w 2011 r. przy okazji aukcji dzieł sztuki organizowanej w berlińskim Domu Aukcyjnym Villa Grisebach. „Murzynka” była tam ozdobą oferty i pojawiła się na okładce katalogu.

To trudne do wyobrażenia, ale na liście naszych strat wojennych znajdują się wciąż 63 tys. (tak jest!!!) dzieł sztuki. Czas, jaki upłynął od zakończenia wojny, powoduje, że wiele z odnajdywanych trafia na aukcje i do galerii handlowych już z ręki kolejnego „właściciela”. Ich status prawny jest często skomplikowany i wymusza zastosowanie różnorodnych procedur oraz współpracę z wieloma instytucjami w kraju i za granicą, a także korzystanie z profesjonalnej obsługi prawnej. To dlatego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego stale działa Wydział Strat Wojennych. Stale, to znaczy od czasu upadku PRL, bo za czasów komunizmu – po pierwszym ściśle powojennym okresie, kiedy poszukiwano utraconych dzieł sztuki – sprawy strat zostały wyciszone i w końcu zaniechane. Do tej pory przecież nie wiadomo, ile spośród dzieł zagrabionych przez Niemców znaleźli i powtórnie zagrabili Sowieci.

– Odzyskanie „Murzynki” jest jedną z tych tajemniczych historii, które mimo upływu lat wciąż się zdarzają – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński, dziękując „wszystkim, którzy się przyczynili do odzyskania tego pięknego obrazu”. Nie taił, że wielką rolę – nie po raz pierwszy w procesie odzyskiwania dzieł utraconych – odegrał Citi Bank i Fundacja Bankowa im. Kronenberga. W roku 2012 portret po blisko 70 latach wrócił na miejsce, do Galerii Malarstwa XIX w. Muzeum Narodowego. Wszystkie odzyskiwane dzieła pokazywane są w galerii Kordegarda w Warszawie w cyklu „Utracone – Odzyskane”.

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 10 (544), 6 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter