21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pilnujcie mi tych szlaków

Ocena: 0
330

W miejscach, gdzie Karol Wojtyła wypoczywał, a potem nawiedził je jako papież, wytyczone są w diecezji ełckiej trzy szlaki papieskie. Można je przemierzać pieszo, konno, autem, rowerem,  kajakiem, podziwiając przyrodę, modląc się i medytując.

fot. Irena Świerdzewska

„Ja tu u was byłem. Pilnujcie mi tych szlaków” – powiedział Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do ojczyzny. W 1999 r., w dwunastodniowym, wyczerpującym programie, zdecydował, że dzień odpoczynku spędzi na ziemi ełckiej – w klasztorze pokamedulskim na Wigrach. Odbył wycieczkę statkiem „Tryton” po Jeziorze Wigierskim, a statkiem Żeglugi Augustowskiej przypłynął do Studzienicznej. „Czyściłem menażkę piaskiem po przeciwnej stronie jeziora” – wspominał w tym miejscu. Potem popłynął do Augustowa. „Byłem tu 45 lat temu z grupą studentów. Był wśród nich Jerzy Ciesielski” – wspominał papież przyjaciela, dziś kandydata na ołtarze. „Jest to bardzo szczęśliwy dzień” – dzielił się swoimi odczuciami na gorąco. Pamiątką wizyty w Studzienicznej jest pomnik nad jeziorem.

– Zastanawialiśmy się, jak upamiętnić Jana Pawła II w naszej diecezji – mówi bp Jerzy Mazur SVD, inicjator papieskich szlaków. Rozwiązanie przyniosła odpowiedź na pytanie, dlaczego papież przyjeżdżał na Mazury i Suwalszczyznę. – Piękna przyroda, wspaniali ludzie – wskazuje powody bp Mazur. – Jan Paweł II podkreślał wartość modlitwy różańcowej, dodał tajemnice światła. Stąd zrodził się pomysł na utworzenie pierwszego szlaku papieskiego – Tajemnic Światła.

 


TAJEMNICE ŚWIATŁA

Szlak otwarto w czerwcu 2008 r. Wiedzie przez miejsca, w których przebywał Jan Paweł II. Wytyczony został przez malownicze miasta i wioski, Puszczę Augustowską, rezerwaty przyrody i Wigierski Park Narodowy. Ważne, aby przemierzając te okolice, znaleźć czas na rozważanie przesłania, jakie zostawił św. Jan Paweł II w tajemnicach światła. Rozważania różańcowe oraz informacje o papieskich szlakach można znaleźć na stronie caminojp2.pl.

Szlak rozpoczyna się w Ełku, gdzie w 1999 r. Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą. Stąd udajemy się do Rajgrodu (42 km), rozważając chrzest Jezusa w Jordanie, dalej do Studzienicznej (35 km) – objawienie Jezusa na weselu w Kanie, Mikaszówki (28,5 km) – tu można pochylić się nad tajemnicą głoszenia królestwa Bożego i wzywania do nawrócenia. W drodze do Sejn (29 km) towarzyszy nam tajemnica przemienienia na Górze Tabor, a na Wigry (28 km) – ustanowienia Eucharystii. W tych miejscowościach przygotowana jest baza noclegowa.

Trasę można przemierzać pieszo, rowerem, samochodem, autokarem, zimą na nartach. W czwartą sobotę miesiąca od maja do października organizowane są jednodniowe pielgrzymki. – Dostosowujemy się do tempa osoby idącej najwolniej. Wieczorem robimy ognisko. Nie trzeba się zapisywać ani martwić o nocleg. Organizujemy przewóz – zachęca przewodnik duchowy szlaku ks. Henryk Śmiarowski. Najbliższa wędrówka odbędzie się 27 lipca ze Studzienicznej (start o godz. 8.00 przy kościele) do Mikaszówki, kolejne: 24 sierpnia – z Mikaszówki (start o godz. 8.00 przy kościele) do Sejn, 28 września – z Sejn (start o godz. 8.00 przy bazylice) do Wigier. W październiku odbywają się pięciodniowe wędrówki: 14 października: Ełk–Rajgród, 15 – Rajgród–Studzieniczna, 16 – Studzieniczna–Mikaszówka, 17 – Mikaszówka–Sejny, 18 – Sejny–Wigry. Termin zgłoszeń: 30 września. Szczegółowe informacje: www.szlakiemjp2.pl.

– W zespole kamedulskim można zobaczyć apartament papieski, z sypialnią, salonikiem, klęcznikiem. Można zobaczyć także papieskie rzeczy osobiste: walizkę, buty, kajak. Przepłynąć Wigry statkiem „Kameduła”. Są tu miejsca noclegowe, można skosztować miejscowej kuchni – zachęca ks. Jacek Nogowski, proboszcz parafii w Wigrach i prezes Fundacji Wigry Pro.

 


ZAWIERZENIE I MIŁOSIERDZIE

Drugą z papieskich tras – kajakowy szlak papieski Tajemnice Zawierzenia – otwarto w sierpniu 2008 r. Wiedzie przez miejsca, w których bywał Karol Wojtyła w młodości, jako ksiądz, a potem w 1999 r. Trasę wyznaczył spływ kajakowy, który ks. Wojtyła odbył w 1954 r. z dziewięciorgiem młodych ludzi z krakowskiego środowiska akademickiego. Wystartowali 19 lipca, do mety dotarli 31 lipca. Płynęli od Suwałk, ale trasa obecnego szlaku zaczyna się w Wigrach. Liczy ponad 140 kilometrów. Wiedzie z jeziora Wigry przez Czarną Hańczę, Kanał Augustowski aż do Studzienicznej. Składa się z pięciu etapów, odnoszących się do aktów papieskiego zawierzenia. – Pierwszy to zawierzenie Jana Pawła II Maryi: Totus Tuus. Kolejny – zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Matki Bożej 25 marca 1984 r. Następne – zawierzenie trzeciego tysiąclecia Matce Bożej 8 października 2000 r. w Rzymie. Czwarte – świata Bożemu Miłosierdziu 17 sierpnia 2002 r. w Łagiewnikach. Piąte – siebie samego w Kalwarii Zebrzydowskiej w tymże roku, podczas ostatniej pielgrzymki do Polski – objaśnia bp Mazur. Trasę można pokonać kajakiem lub statkiem Żeglugi Augustowskiej. W organizacji wypoczynku służy pomocą Fundacja Wigry Pro.

Trzeci szlak papieski upamiętnia spływ kajakowy ks. Wojtyły z 1957 r. Na przełomie lipca i sierpnia z 26 młodymi naukowcami krakowskimi płynęli od Sorkwit. Szlak wiodący rzeką Krutynią, przez urokliwe strugi i jeziora, to jedna z najpopularniejszych tras kajakowych na Mazurach i jedna z najatrakcyjniejszych w Polsce. – Nawiązuje do ukazania tajemnicy Bożego miłosierdzia i nauczania apostołów miłosierdzia: św. Faustyny, św. Jana Pawła II, bł. Michała Sopoćki – mówi bp Mazur.

Do pielgrzymowania zachęca ks. Dariusz Konopko, dyrektor opiekującego się szlakami Centrum Oświatowo-Dydaktycznego w Ełku: – Możecie doświadczyć tu piękna przyrody, spotkać gościnnych i skromnych mieszkańców, poznać historię tych ziem i dzieje Polski. W tym szczególnym otoczeniu macie możliwość odbyć jeszcze jedną intrygującą podróż: wędrówkę do swojego wnętrza w poszukiwaniu sensu i celu życiowej drogi.

Przy wytyczaniu papieskich szlaków pracowała s. Blanka Szymańska ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. – Korzystaliśmy z merytorycznego wsparcia Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, miejsca zostały potwierdzone przez osoby, które wypoczywały wówczas z ks. Wojtyłą. One też uczestniczyły w inauguracji szlaków. Trasę wytyczaliśmy z pracownikami nadleśnictw, by punkty połączyć w linii prostej, wzbogacić ją o elementy przyrodnicze i historyczno-kulturowe – mówi s. Blanka. Stąd np. na Szlaku Różańcowym postój wypada w Gibach, gdzie upamiętnione są ofiary obławy augustowskiej.

– Zapraszam wszystkich, którzy chcą włączyć się w budowanie tego jednego z najwspanialszych pomników Jana Pawła II. Ta budowa będzie trwała tak długo, jak długo będziemy pielgrzymowali papieskimi szlakami – zachęca bp Mazur.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter