12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po wojnie w Leningradzie

Ocena: 0
901

Wyświetlany w kinach studyjnych rosyjski film „Wysoka dziewczyna” jest produkcją wiele mówiącą o powojennych traumach i cierpieniach mieszkańców ZSRR w okresie terroru stalinowskiego.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Bohaterkami są tu dwie zaprzyjaźnione dziewczyny o diametralnie różnych charakterach. Nienaturalnie wysoka Ilja wyróżnia się biernością, ukrytą frustracją i pewnego rodzaju wycofaniem życiowym. Masza natomiast jest dynamiczna i pewna siebie. Obie pracują w szpitalu wojskowym w Leningradzie, gdzie po blokadzie miasta leczeni są ranni i inwalidzi wojenni.

Akcja tego długiego i niełatwego w odbiorze filmu obfituje w wiele dramatycznych sytuacji przeplatanych licznymi scenami obserwacji poczynań bohaterek. W szpitalu panuje makabryczna atmosfera niemożności, brakuje lekarstw i sprzętu. Ordynator musi bardzo uważać na częste kontrole władz. Pacjenci cierpią na wojenne urazy psychicznie i boją się życia po wyjściu ze szpitala, jak sparaliżowany żołnierz, który woli śmierć od dalszego życia. Stawia to przed personelem i ordynatorem dylematy etyczne związane z agresywnymi zachowaniami i próbami samobójstw pacjentów.

Na takim tle obserwujemy relacje dwóch dziewczyn, które różnią się nie tylko osobowością, lecz także przeżyciami wojennymi. Łączy je jednak obsesyjne pragnienie dziecka, który to wątek nabiera tu znaczenia symbolu powrotu do normalnej egzystencji. Masza po wojennej służbie na tyłach frontu nie może mieć dzieci (pierwsze dziecko umarło w podejrzanych okolicznościach), namawia więc do tego Ilję. Splot wydarzeń, w które wplątani zostają dwaj mężczyźni – ordynator i młody adorator Maszy – doprowadza do dramatycznego zakończenia ze znakami zapytania co do dalszych losów bohaterek. Jak w wielu rosyjskich filmach, odnajdujemy w „Wysokiej dziewczynie” inspiracje literaturą rosyjską, m.in. prozą Dostojewskiego, gdzie walka dobra ze złem ukazywana była jaskrawo i brutalnie.


„Wysoka dziewczyna” (Dylda), Rosja, 2019. Reżyseria: Karnemir Balagov. Obsada: Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina, Andrey Bykov, Igor Shirokov i inni. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter