6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podróż do siebie

Ocena: 0
536

Choroba i umieranie długo pozostawały tabu w twórczości dla dzieci.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Prekursorką była m.in. niedościgniona Astrid Lindgren. Obecnie temat ten pojawia się w książkach i filmach dla młodego odbiorcy dosyć często i w interesujących odsłonach – a dzieje się to paradoksalnie w czasach, kiedy śmierć wydaje się skrzętnie wypierana ze świadomości społeczeństw Zachodu. Bardzo ciekawy przykład takiej twórczości stanowi holenderski film „Cały świat Romy”. Zresztą również tutaj pojawia się problem rozbitej rodziny, o czym pisałam przed tygodniem. Obraz został – słusznie – obsypany nagrodami na różnych festiwalach. Choć wydawałoby się, że jego tematyka niezbyt koresponduje w letnim nastrojem, okazuje się, że ma on charakter jednak w pewien sposób wakacyjny.

Samotna mama dziesięcioletniej Romy podejmuje pracę, więc dziewczynka po lekcjach, a czasem i na noc, musi chodzić do babci. Sytuacja ta nikogo nie uszczęśliwia. Dziecko czuje się porzucone i znudzone; starsza pani, która pracuje jako fryzjerka, przyzwyczajona do swojej samotnej rutyny, zachowuje się oschle. Wszystko ulega zmianie, gdy u Stine pojawiają się coraz wyraźniejsze symptomy zaniku pamięci. Między babcią i wnuczką nawiązuje się powoli bliska relacja wzajemnej czułości i wsparcia. Pewnego dnia obie wyruszają w podróż do krainy szczęśliwego dzieciństwa…

„Cały świat Romy” wzbudza wiele emocji, choć pozostaje stonowany i subtelny. Sądząc po dostępnych fotosach, parę ujęć rozwijających wątek przyjaźni pomiędzy babcią i wnuczką zostało z wersji kinowej wyciętych – można tylko żałować. Mimo to zobaczymy kilka właściwie milczących, a jednocześnie bardzo mocnych, symbolicznych i poruszających scen – jak np. likwidacja zakładu fryzjerskiego, kąpiel Stine w morzu czy nocna podróż w kabinie ciężarówki całej, znów na chwilę połączonej rodziny. Film wspaniale opowiada o więziach międzypokoleniowych, o wzajemnym wsparciu, jakiego potrafią udzielać sobie kobiety, a także o sile, jaką czerpiemy z naszych korzeni, i o potrzebie odkrycia, kim się jest. A przekaz ten będzie z pewnością inspirujący i dla dzieci, i dla dorosłych. Naprawdę warto wybrać się razem do kina.

 

 


Cały świat Romy” (Kapsalon Romy). Holandia/Niemcy, 2019. Film familijny 9+. 90 minut. Polski dubbing. Reżyseria: Mischa Kampyk. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W kinach od 17 lipca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter