25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podróże z dżinnem

Ocena: 0
718

Na ekranach pojawił się amerykański film, który można nazwać współczesną baśnią, zanurzoną w mitycznej historii, biegnącej od czasów króla Salomona i królowej Saby do współczesnego Stambułu.

fot. Monolith Films

Nie ma w tym obrazie nic szczególnego, ot, jeszcze jeden świetnie zrealizowany pod względem technicznym produkt kina komercyjnego, dla jednych widzów wciągający, dla innych niedorzeczny. Warto o nim jednak napisać ze względu na zawarte tu pewne aktualne podteksty światopoglądowe i wręcz ideologiczne.

Do magicznego tureckiego miasta Stambułu, byłego Konstantynopola, przyjeżdża brytyjska pani profesor Alithea w celu wygłoszenia wykładu na temat roli mitu w historii. Pani profesor jest oczywiście zwolenniczką współczesnych teorii, że wszystkie mity i legendy to przesądy, nowoczesny człowiek zaś powinien kierować się wyłącznie racjonalną analizą historii świata, odrzucając wszystkie inne aspekty, w tym religijne i uczuciowe.

Ale niezwykły przypadek sprawia, że ekscentryczna i pewna siebie pani naukowiec zostaje zderzona z zagadkami historii i postawiona w dziwacznych sytuacjach. Na wielkim stambulskim bazarze kobieta kupuje stary dzbanuszek. Po powrocie do hotelu z otwartego dzbanka wyskakuje nagle olbrzymi czarnoskóry dżinn, który nawiązuje z nią rozmowę i opowiada swą niezwykłą historię. Okazuje się, że dżinn przesiedział w niepozornym flakoniku setki lat, ponieważ nie bardzo miał go kto wypuścić.

Rozmowa pani naukowiec z dżinnem w hotelowym pokoju staje się coraz bardziej surrealistyczna. Ubrani w białe szlafroki Alithea i męska zjawa dywagują na temat opowiadanych przez gościa na zasadzie „szkatułka w szkatułce” niezwykłych historii rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Rzeczywistość przeplata się tu z baśniową wyobraźnią. Pani Alithea coraz bardziej przekonuje się do wynurzeń dżinna, nawiązując z nim w końcu romantyczną relację, opierając się jednak do końca wypowiedzeniu trzeciego życzenia, po którym niezapowiedziany gość uzyska wolność. Mamy tu więc istne pomieszanie z poplątaniem.

Warto jednak zaznaczyć, że w opowieściach dżinna obserwujemy dziwne wątki. Od królowej Saby przechodzimy do czasów świetności Imperium Osmańskiego. Ukazany tu obraz kolejnych panujących sułtanów, ich rodzin i dworów, wydaje się wybitnie odrażający. Oglądamy na ekranie istnych degeneratów, męskich i żeńskich, morderców i idiotów, a także obrzydliwe haremy.

Nie przypomina to wszystko serialu „Wspaniałe stulecie”, nie wiadomo dlaczego nadawanego aktualnie w TVP 1. Ciekawe, po co autorzy filmu tak spostponowali historię Turcji. Czyżby chodziło im o jakieś współczesne odniesienia…? Nieszczęsny dżinn siedział więc przez lata w butelce, bo nikt nie miał głowy, aby go uwolnić, aż zlitowała się nad nim brytyjska pani naukowiec.

Na końcu wszyscy są zadowoleni. Alithea została nawrócona na wiarę w istnienie istot pozaludzkich, dżinn pokochał warunkowo świat ziemski, a ksenofobiczne sąsiadki zaakceptowały obcych. Wszystko zgodnie z ideałami politycznej poprawności.

 

 


„Trzy tysiące lat tęsknoty” („Three Thousand Years of Longing”); USA – Australia; 2022; reżyseria: George Miller; aktorzy: Tilda Swinton, Idris Elba i inni; dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter