29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poganie w Kościele

Ocena: 0
3177
Nikt wcześniej nie planował, że akurat do tego numeru tak będzie pasowała świeżo nadesłana przez Wydawnictwo WAM książka „Chrześcijanin na rozdrożu” warszawskiego autora ks. Roberta Skrzypczaka, dobrze znanego czytelnikom „Frondy”.
W tym numerze bowiem pokazujemy, że „choć ludzie określają się jako chrześcijanie, Bóg faktycznie nie jest dla nich centralnym punktem odniesienia w ich sposobie myślenia i działania”. A ks. Skrzypczak nazywa rzeczy po imieniu i deklaruje: „starałem się opisać mój Kościół według standardów Pawłowych, to znaczy >>unikając postępowania ukrywającego sprawy hańbiące <<. Bez retuszu, ale i bez histerii, za to z augustyńską pokorą”.

Autor jest nie tylko teologiem, ale i psychologiem, a do tego umie pisać i jest prawdziwym erudytą. Swoje trudne rozważania przedstawia atrakcyjnym językiem, nie stroni od emocji, wkłada wiele dodatkowych ciekawych informacji, jak ta – wywarła ona na mnie niemałe wrażenie – że w Ameryce Łacińskiej do 1965 r. obowiązywał zakaz udzielania święceń kapłańskich mężczyznom autochtonicznym, Metysom i Kreolom.

Ksiądz Skrzypczak nie ukrywa, że pisze o kryzysie w Kościele posoborowym: już wstęp nosi tytuł „Płomienie w owczarni”. Rozdział „Zabij bliźniego twego” pokazuje klimat poprzedniej epoki, naznaczonej skutkami uporczywego ogłaszania „śmierci Boga”. Po roku 1968 rozpoczął się trwający do dzisiaj czas buntu przeciwko dziedzictwu chrześcijańskiemu w przestrzeni publicznej, o czym przeczytamy w rozdziale „Ojcowie jedli cierpkie jagody”. Tytuł „Papież w świecie lateksowej dowolności” mówi o ochronie życia poczętego i konsekwencjach obecnego także wśród kleru oporu wobec encykliki Pawła VI Humanae vitae, w obronie której zdecydowanie stanął abp Karol Wojtyła. „Dzieci Kościoła płaczą” to analiza skandalu pedofilii oraz użycia go w sposób oskarżycielski przeciwko autorytetowi papieża.

Ale autor nie poprzestaje na – znakomitej zresztą – analizie. Mówi jasno: podnieście głowy. Chrystus żyje i działa w tych, którzy Mu ufają. Przytacza zdanie kard. Wojtyły z 1968 r.: „nie tracę nadziei, że ów potężny kryzys, który tak boleśnie w nas uderza, doprowadzi ludzi do odnalezienia królewskiej drogi życia”. Tej książki nie warto przegapić.


Ks. Robert Skrzypczak, „Chrześcijanin na rozdrożu”,
Wydawnictwo WAM, Kraków 2011


Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 51 (328), 18 grudnia 2011 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter