6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego: informacje i kondolencje abp. Jędraszewskiego

Ocena: 0
428

- Nie ulega wątpliwości, że cała polska kultura, wręcz kultura światowa, poniosła wielką stratę wraz z przejściem Pana Profesora do wieczności – mówi abp Marek Jędraszewski składając wyrazy współczucia żonie, a także wszystkim osobom i środowiskom, dla których śmierć śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego stała się czymś trudnym i bolesnym.
 

Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

 W opublikowanym w mediach archidiecezji krakowskiej nagraniu, abp Marek Jędraszewski wspomina spotkanie z prof. Krzysztofem Pendereckim przed 6 laty w Łodzi. Wówczas artysta prowadził koncert z okazji 100-lecia Bitwy pod Łodzią. Dyrygował swoim „Credo”.

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, zwłaszcza dwóch momentów, które wybrzmiały z siłą podczas wykonywania tego utworu. Crucifixus etiam pro nobis – został ukrzyżowany również za nas z elementami polskich Gorzkich żalów i pieśni „Ludu mój, ludu cóżem ci uczynił”, a potem monumentalne et resurrexit tertia die – i zmartwychwstał trzeciego dnia. To było, to jest prawdziwe wyznanie wiary Pana Profesora. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzisiaj już tę rzeczywistość ogląda twarzą w twarz

– mówi abp Marek Jędraszewski, wyrażając współczucie „wszystkim, którym ta śmierć przyniosła wielki ból, a jednocześnie zmusiła do refleksji w tym szczególnych dniach, jakie przeżywamy obecnie”.

Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter prywatny. W uroczystości weźmie udział tylko najbliższa rodzina. Następnie, zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją pogrzebów osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.

Po ustaniu pandemii, w porozumieniu z Rodziną, Prezydentem Miasta Krakowa i Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, zostanie odprawiony uroczysty pogrzeb śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wybitnego Kompozytora zgodnie z decyzją Kapituły Panteonu Narodowego, zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca w wieku 86 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter