28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy są coraz bardziej zainteresowani Biblią

Ocena: 4.3
256

W Polsce wzrasta autentyczne zainteresowanie Biblią i pragnienie poznania słowa Bożego - ocenia ks. Marcin Kowalski, profesor KUL i członek Papieskiej Komisji Biblijnej. 

Fot. arch. idziemy.pl

Ks. dr hab. Marcin Kowalski twierdzi, że duszpasterstwo biblijne w Polsce jest czymś bardzo potrzebnym. Zauważa, że jest coraz więcej dobrych tłumaczeń Pisma Świętego oraz wiele publikacji – książkowych czy w internecie – pozwalających samemu zagłębiać się w tę lekturę. Niemniej uważa, że warto czytać Biblię we wspólnocie.

Wspólnotowe czytanie Pisma Świętego otwiera wymiary, których ja sam, nawet studiując, bardzo wiele nigdy bym nie odkrył

– przyznaje duchowny.

Chciałbym, aby w Tygodniu Biblijnym mocno wybrzmiało zaproszenie do wspólnotowej lektury Pisma Świętego. To ma także wymiar terapeutyczny, wspólnototwórczy, otwiera nas na perspektywy innych i przynosi wiele innych pozytywów

– podkreśla profesor KUL. 

Jego zdaniem w Polsce wyraźnie widać wzrost autentycznego zainteresowania Biblią i pragnienie poznania słowa Bożego. Ponadto w duszpasterstwo biblijne angażuje się wielu młodych księży.

To bardzo ważne, bo przynosi korzyść osobistą oraz w pracy kaznodziejskiej i duszpasterskiej

– zaznaczył duchowny. 

Ks. Kowalski zaapelował do księży o to, by w parafiach pojawiały się różne propozycje, których celem jest zgłębianie Pisma Świętego, w tym Kręgi biblijne.

Tego wręcz domagałbym się od naszych duszpasterzy, bo w ten sposób odpowiedzą na oczekiwania ludu Bożego, a ponadto jest punkt wyjścia dla bardzo wielu innych duszpasterstw

– powiedział członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

Ks. Kowalski wywodzi się z Ruchu Światło-Życie, gdzie, jak zaznacza, zapoznał się z Pismem Świętym czytanym egzystencjalnie, towarzyszył też wspólnotom neokatechumenalnym, a obecnie Wspólnocie Dobrego Słowa i Eucharystii, w której bardzo mocnym elementem formacji jest refleksja nad Słowem

Duchowny poleca serię komentarzy biblijnych wydawnictwa „W drodze”.

Jest naprawdę świetna: ma wymiar liturgiczny, egzystencjalny, praktyczny i egzegetyczny

– rekomenduje biblista.

Tydzień Biblijny jest obchodzony od 2009 z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Co roku przebiega pod innym hasłem, towarzyszy mu wiele lokalnych wydarzeń. Są to rekolekcje, maratony czytania Biblii czy spotkania z biblistami. W tym czasie wierni są zachęcani do intensywnego studiowania Słowa Bożego, osobiście i w gronie bliskich. 

„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, którego celem jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

Przypomnijmy, że w Kościele powszechnym obchodzona jest także Niedziela Słowa Bożego. Papież ogłosił ją w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września 2019 r. Inicjatywa ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku był to 21 stycznia.

Franciszek wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.

Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów

– zaakcentował papież Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter