24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy w Karbali

Ocena: 0
2544
Premierze filmu „Karbala” towarzyszy wydanie dwóch pozycji książkowych: „Karbala” Piotra Głuchowskiego i Marcina Górki oraz „Karbala. Raport z obrony City Hall” Grzegorza Kaliciaka.
Pierwsza z nich jest dziennikarskim opisem udanej akcji polskich żołnierzy w mieście Karbala w czasie wojny w Iraku w 2004 roku, zaś w drugiej możemy przeczytać relację dowódcy polskiego oddziału o tamtych wydarzeniach. Taka kampania promocyjna świadczy, że dowództwo polskiej armii postanowiło przełamać zmowę milczenia, jaką dowództwo interwencyjnej armii amerykańskiej w Iraku narzuciło mediom w stosunku do walki polskich i bułgarskich żołnierzy. Uroczysta premiera filmu w Teatrze Wielkim nabrała więc w pewnym sensie znamion demonstracji politycznej.

Obraz Krzysztofa Łukaszewicza został zrealizowany w stylu amerykańskich filmów wojennych, od „Plutonu” do „Snajpera” i jest udanym oraz wciągającym widowiskiem ekranowym. Oglądamy tu beznamiętną relację o bohaterskiej walce niewielkiego oddziału polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy bronili się przez trzy dni w ratuszu City Hall w Karbali przed atakami przeważających liczebnie irackich terrorystów. Ukazane wydarzenia zostały oczywiście mocno skondensowane i przykrojone do potrzeb dramaturgii filmowej. Relacje dowództwa naszych żołnierzy potwierdzają jednak, że istota walki w obronie City Hall została wiernie oddana. Chodziło o pokazanie atmosfery osaczenia oddziału, rozsądku i determinacji żołnierzy, którzy musieli pokonywać stresy i strach. Współczesne rzemiosło wojskowe wymaga przecież, oprócz umiejętności posługiwania się nowoczesną bronią, wielkiej odporności psychicznej. W Karbali było to ważne przede wszystkim z tego powodu, że nasi żołnierze nie walczyli w Polsce w wojnie obronnej, lecz zostali wysłani do kraju arabskiego o odmiennej tradycji, kulturze i religii z tzw. misją stabilizacyjną, a w istocie interwencją militarną, która – jak się później okazało – oparta była na wątpliwych przesłankach politycznych. Taka wymowa filmu musi nasuwać z kolei pytanie o sens tego rodzaju współdziałania z naszymi sojusznikami militarnymi. W wyniku wojny w Iraku i w Syrii została bowiem otwarta prawdziwa puszka Pandory, nasilenie islamskiego terroryzmu, prześladowanie chrześcijan i masowa imigracja do Europy.


„Karbala”, Polska, 2015. Reżyseria – Krzysztof Łukaszewicz. Wykonawcy: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Hristo Shopov, Atheer Adel, Tomasz Schuchard, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Piotr Żurawski i inni. Dystrybucja – Next Film

Mirosław Winiarczyk
fot.
Robert Pałka / www.Fotos-Art.pl
Idziemy nr 38 (521), 20 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter