19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polak laureatem Konkursu Organowego "Vox Polonica Petropolitana" 2019

Ocena: 0
469

Piotr Maziarz z Akademii Muzycznej w Krakowie zwyciężył w rosyjsko-polskim Konkursie Organowym „Vox Polonica Petropolitana” 2019. Laureata ożna posłuchać w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie.

fot. wikipedia / domena publiczna

W konkursie wzięło udział jedenastu młodych organistów rosyjskich i polskich w wieku od 18 do 30 lat. Konkurs, który odbył się w dniach 16-20 grudnia br. zorganizowali: rzymskokatolicka parafia św. Stanisława wraz ze znanym w Rosji i za granicą Państwowym Konserwatorium w im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu. Jak podkreślają organizatorzy konkurs ma charakter świecki, a nie religijny i "wygrywa go ten, kto lepiej włada instrumentem i reprezentuje najwyższy artystyczny poziom". W skład jury weszli znani organiści rosyjscy i polscy. Przewodniczył im Daniel Zarecki, zasłużony artysta Federacji Rosyjskiej, profesor Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu, kierownik klasy organów i klawesynu Państwowego Konserwatorium w Petersburgu, wybitny muzyk, który regularnie koncertuje w różnych krajach świata.

W ogłoszonym 20 grudnia komunikacie czytamy: laureatem I stopnia został – Piotr Maziarz (Polska); laureatem II stopnia zostali Elena Malewa (Rosja) i Jakub Kapała (Polska); laureatem III stopnia została – Witalia Kotowa (Rosja). Dyplomy z wyróżnieniem otrzymali: Marina Tokarenko (Polska) i Alexander Patruszin (Rosja).

Ponadto jury przyznało nagrodę za najlepsze wykonanie dzieła polskiego kompozytora, którą otrzymał Piotr Maziarz i nagrodę specjalną, którą otrzymał Andrej Martuszow (Rosja). Z kolei nagrodę proboszcza parafii św. Stanisława, solowy koncert organowy w kościele w sezonie 2020/2021 otrzymały: Elena Malewa i Witalia Kotowa (Rosja).

Dzisiaj 21 grudnia o godz. 19 w sali organowej kościoła św. Stanisława odbędzie się uroczysta gala laureatów konkursu.

Głównym celem Konkursu Organowego "Vox Polonica Petropolitana” jest promowanie rozwoju sztuki organowej, upowszechnianie polskiej muzyki organowej, wspieranie młodych utalentowanych wykonawców, a także rozwój kontaktów muzycznych między Rosją a Polską. Jak zaznacza proboszcz parafii św. Stanisława ks. Krzysztof Pożarski "żadna kulturalna instytucja, ani żadna chrześcijańska parafia wielonarodościowego miasta, ani samej Rosji, z wyjątkiem Moskwy nie może pochwalić się takim projektem".

Przy wsparciu proboszcza parafii najlepsi organiści z Rosji i z zagranicy mają w możliwość regularnego koncertowania w kościele św. Stanisława. Koncerty gromadzą wielbicieli muzyki organowej, zwłaszcza podczas organowych weekendów, które stały się już dobrą tradycją w muzycznym życiu Petersburga.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter