1 kwietnia
sobota
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska lat minionych

Ocena: 0
655

Wakacyjny, lipcowo-sierpniowy numer „Biuletynu IPN” poświęcony jest dziejom PRL. To ważna lektura, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które opisywany okres zna jedynie z filmów czy opowieści rodziców lub dziadków.

Numer otwiera rozmowa z Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, na temat działalności tej instytucji. W tematykę numeru wprowadza Mirosław Szumiło, opisując dwie wizje Polski, reprezentowane przez rząd RP na uchodźstwie i władzę komunistyczną. Ta ostatnia od początku planowała zbudowanie państwa totalitarnego na wzór sowiecki, na co zwraca też uwagę Filip Musiał w tekście „Polska «ludowa» – marionetkowe państwo”. Krzysztof Sychowicz w artykule „Komuniści przeciw Kościołowi” przypomina politykę wyznaniową władz PRL, która zawsze była skierowana przeciwko Kościołowi katolickiemu, pozostającemu jedyną instytucją niezależną od władz. Z kolei Jarosław Schabieński pisze o próbach laicyzacji społeczeństwa i wprowadzeniu świeckiej obrzędowości na przykładzie Suwalszczyzny. Nadanie imienia dziecku miało zastąpić chrzest, honorowi opiekunowie dziecka mieli zastąpić rodziców chrzestnych, a wręczenie dowodu osobistego – sakrament bierzmowania. Największy problem miały władze z pogrzebami. Nikt nie chciał chować zmarłych bez księdza. Próbowano ratować sytuację poprawą wystroju sal pogrzebowych, a w karawanach wbudowano odtwarzacze muzyki.

O współzawodnictwie pracy pisze Adam Dziuba. Rywalizacja polegająca na przekraczaniu norm produkcji narodziła się w ZSRS. W Polsce Wincenty Pstrowski, górnik z kopalni „Jadwiga” w Zabrzu, najpierw wyrabiał 240 procent normy, a później jeszcze więcej, i zachęcał swoich kolegów do bicia tych rekordów. Jego naśladowcy wypracowali nawet 552 procent normy, a w hutnictwie 800 procent. Pstrowski zapłacił za swe rekordy życiem, zmarł w wieku niespełna 44 lat.

Marek Klecel przypomina pisarzy, którzy aktywnie włączyli się w nurt realizmu socjalistycznego. Działali pod czujnym okiem Wandy Wasilewskiej i Jerzego Borejszy, a także… służb NKWD. O cenzurze w PRL pisze Zbigniew Romek. W pierwszych latach urząd podporządkowany był Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, a podstawowe dokumenty i zasady funkcjonowania opracowali towarzysze radzieccy.

Są też materiały m.in. o aparatczykach partyjnych z Białostocczyzny, o nieznanym obliczu rysownika Czesława Słani, który karierę w PRL przerwał pozostaniem w Szwecji, czy o Operacji Polskiej 1937–1938 w Ukraińskiej SRS, której celem była fizyczna eliminacja najaktywniejszej części społeczności polskiej w Rosji Sowieckiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter