1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poprawka z małżeństwa

Ocena: 0
1993

Ktoś powiedział, że nie ma lepszego wyznania miłości niż przysięga małżeńska. I rzeczywiście, jest w niej wszystko: biorę ciebie – takiego, jakim jesteś, i nie będę cię poprawiać – i przyrzekam ci miłość, wierność, uczciwość oraz to, że będę z tobą na dobre i na złe, aż do śmierci.

fot. Monika Odrobińska

A co, jeśli pojawiają się zakusy poprawiania? Jeśli poprawić trzeba cały związek? Jeśli „hormony miłości” przestają działać i nastaje rutyna? Jeśli wierności nie udało się dochować albo za rogiem czyha zdrada? Co, jeśli pada słowo „rozwód”? Spektakl „Czworo do poprawki” w warszawskim teatrze Imka porusza wszystkie te problemy, w komediowej konwencji zestawiając doświadczenia dwóch par: z rocznym (tu doskonała rola Agnieszki Sienkiewicz) i trzydziestoletnim stażem małżeńskim.

Okazuje się, że nie tylko żółtodzioby mogą nauczyć się czegoś od starych wyjadaczy – choć na pierwszy rzut oka ci ostatni do pokazania mają tylko zgorzknienie. Wsparcie i nauka są tu wzajemne. Przyglądanie się początkom wspólmnego życia młodej pary przywołuje na myśl czasy własnego zakochania i pierwszych uniesień, potrafi przypomnieć dawne zafascynowanie drugą połówką. Z kolei posłuchanie doświadczonych małżonków pozbawia naiwnych złudzeń, na których nie należy budować związku. W prostej scenografii wszystko rozgrywa się w dialogach, co podkreśla rolę rozmowy w małżeństwie. Niestety, niepotrzebnie przesycone są one wulgaryzmami. Szkoda, bo przesłanie sztuki i towarzyszącej jej kampanii jest nader szczytne.

– Dziś ludzie są tak niecierpliwi, że zamiast naprawić, wolą wyrzucić – mówi Grażyna Wolszczak, odtwórczyni roli Lucy i założycielka Fundacji Garnizon Sztuki, prowadzącej Teatr Imka. – Do kampanii towarzyszącej spektaklowi zaprosiliśmy małżeństwa z 50-, 60- i 70-letnim stażem. I kiedy pan Jan opowiada o tym, jak od lat przynosi żonie kakao do łóżka, z tą różnicą, że ze względu na trzęsące się ręce ostatnio w koszyczku, przypomina to najpiękniejszy film o miłości.

 

Teatr Imka w Warszawie. „Czworo do poprawki”. Autor Cezary Harasimowicz. Reżyseria Agnieszka Baranowska. Obsada: Katarzyna Herman/Grażyna Wolszczak, Piotr Machalica/Wojciech Wysocki, Agnieszka Sienkiewicz, Marcin Korcz

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter