27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Portret bohatera

Ocena: 0
724

Ponownie z przyjemnością polecam film azjatycki.

fot. gutekfilm.pl

W ubiegłym tygodniu pisałem o koreańskim utworze „Baby Broker”, a dziś zarekomenduję znakomity obraz „Bohater”, zrealizowany w Iranie przez Ashgara Farhadiego, reżysera o wielkim dorobku, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach.

W ponaddwugodzinnym utworze oglądamy barwny, dynamicznie ukazany obraz życia we współczesnym Iranie. Autor ciekawie połączył tu wątki psychologiczne i moralne z obserwacjami społecznymi. Na pierwszym planie obrazu widzimy tragikomiczny dramat głównego bohatera, wyglądającego na niczym nie wyróżniającego się przeciętnego współczesnego Irańczyka. Wszystkie postacie zostały tu ciekawie skontrastowane, każdą z nich cechuje indywidualny charakter. Tytuł filmu wydaje się dramatyczny i zarazem ironiczny. Rahim, ów „bohater”, mężczyzna wyglądający na uczciwego, wychodzi z więzienia na dwudniową przepustkę. W więzieniu przebywał za dług, którego nie mógł spłacić z powodu ucieczki z pieniędzmi partnera w interesach. Jego kuzyn, który tymczasowo zapłacił za niego wierzycielowi, obiecuje wycofanie skargi, jeśli Rahim zwróci mu pieniądze.

Tragikomiczny dramat się zaczyna, kiedy narzeczona „bohatera” znajduje na przystanku autobusowym torebkę ze złotymi monetami. Jeśli Rahimowi uda się spieniężyć monety, to będzie mógł spłacić chociaż część długu. Jednak mężczyzna decyduje się odnaleźć właścicielkę torebki i zwrócić jej monety. Przez to wpada w niesamowite tarapaty. Aby ochronić tożsamość narzeczonej, bohater filmu kłamie, że to on osobiście znalazł torebkę. To początkowe kłamstewko, pozornie niegroźne, powoduje kolejne krętactwa, w które zamieszana zostanie rodzina Rahima – jego siostra z dziećmi, niepełnosprawny syn, przyjaciel, odnaleziona właścicielka monet, życzliwa mu administracja więzienia, media, organizacja charytatywna, namolny urzędnik magistratu i inne osoby. Każda z postaci ma tu swoje zasady i racje, spotęgowane ograniczeniami biurokratycznymi i obyczajowymi. W konsekwencji uczciwy i naiwny w gruncie rzeczy człowiek nie ma możliwości rozplątania narosłych wokół niego oskarżeń. Opada z niego medialna aura bohatera, zostaje zdemaskowany jako krętacz i musi wrócić do więzienia, aby zachować chociaż twarz.

W ten sposób autor filmu prowadzi widzów do istoty przesłania „Bohatera”. Twórca potwierdza tu uniwersalną prawdę, obowiązującą nie tylko w Iranie, lecz także w tradycji duchowej Zachodu, gdzie najważniejsza jest zawsze prawda. Farhadi dobrze zna Zachód, zrealizował w Europie kilka filmów. Można więc powiedzieć, że inspiruje się kulturą europejską, niezależnie od zanurzania się w rzeczywistości Iranu. Rozumiemy więc przesłanie filmu, że jedno pozornie niewinne kłamstewko prowadzi do następnych krętactw i dramatycznych konsekwencji. Rahim powinien na początku powiedzieć prawdę, jednak paradoks opowiedzianej w filmie historii polega na pytaniu, czy konsekwencje powiedzenia prawdy (ograniczenia systemowe) nie byłyby podobne jak w przypadku kłamstewka… Na tym polega ukazany w „Bohaterze” istny teatr absurdu, w którym niewinny w gruncie rzeczy człowiek powinien bacznie uważać na swoje czyny.


Bohater” („Ghahreman”), Iran – Francja, 2021. Reżyseria – Ashgar Farhadi. Wykonawcy – Amir Jadidi, Moshen Tanabandeh, Sahar Goldust i inni. Dystrybucja – Gutek Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter