23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót do Indii

Ocena: 3.8
1582

Międzynarodowa koprodukcja filmowa „Lion. Droga do domu” opowiada opartą na faktach historię zaginionych dzieci w Indiach, państwie o niesłychanych kontrastach społecznych, etnicznych, językowych i religijnych.

fot. Forum Film Poland

Losy bohatera filmu, pięcioletniego chłopca Saroo potoczyły się szczęśliwie, został bowiem adoptowany przez zamożne małżeństwo z Nowej Zelandii, a po 25 latach jako dorosły i wykształcony mężczyzna odszukał swoją biologiczną matkę.

Mały Saroo pomagał pracującej w kamieniołomach ubogiej matce i starszemu bratu. Pewnego dnia zasnął w stojącym na prowincjonalnej stacji pociągu, który odjechał do dalekiej Kalkuty na drugim końcu Indii. Zagubiony w mieście-molochu chłopiec został w końcu umieszczony w sierocińcu i urzędowo adoptowany. Druga część filmu rozgrywa się w Nowej Zelandii, gdzie dorosły Saroo za wiedzą przybranych rodziców rozpoczyna poszukiwania matki i brata. Ta szczęśliwie zakończona historia, nagłośniona przez media, zainteresowała amerykańskich i brytyjskich producentów zapewne z uwagi na melodramatyczne i społeczne tło filmu. Część akcji rozgrywa się w pulsujących życiem Indiach, przepełnionych wspomnianymi kontrastami społecznymi i hermetyczną obyczajowością. Uwagę zwracają także fascynujące obrazy hinduskiej przyrody.

 Najciekawsze w tym utworze wydaje się zderzenie hinduskiej rzeczywistości z obyczajem i mentalnością zachodniej rodziny w Nowej Zelandii, która ujawnia czasami pewien paternalizm. Kochająca i pełna najlepszej woli przybrana matka Saroo mówi w pewnym momencie, że jej pragnieniem jest przygarnięcie wszystkich samotnych dzieci z Trzeciego Świata. Czy mamy tu do czynienia z odreagowaniem wyrzutów sumienia zamożnego Zachodu? Mimo tych mankamentów autorom filmu udało się uniknąć przesadnie melodramatycznego i przesłodzonego tonu.

„Lion. Droga do domu” („Lion”), Australia/Wielka Brytania/USA. Reżyseria: Garth Davis. Wykonawcy: Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman, David Wenham, Sunny Pawar i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -