19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót do świata

Ocena: 0
1397

Autorzy francuskiego film „Historia Marii” opowiadają autentyczną historię. Miała ona miejsce w końcu XIX w. w ośrodku specjalnym The Larnay Institute, który powstał w 1859 r. niedaleko Poitiers.

Siostry zakonne opiekują się tam do dziś niesłyszącymi dziewczynkami z całej Francji. Pewnego razu do ośrodka trafiła 14-letnia Marie, dodatkowo niewidoma. Zupełnie nieprzystosowaną do życia dziewczynkę wzięła pod opiekę młoda s. Małgorzata, która nie zgadzała się, podobnie jak ojciec Marie, z diagnozami lekarzy o nieuleczalnym upośledzeniu pacjentki. Benedyktyńska praca s. Małgorzaty nie poszła na marne i po kilku latach Marie nauczyła się kontaktować ze światem i porozumiewać z ludźmi. Ta wzruszająca historia, opowiedziana na tle pięknie fotografowanej prowincji francuskiej i świetnie zagrana przez młode aktorki, ma oczywisty wymian poznawczy i edukacyjny. Od strony artystycznej zwraca uwagę subtelnie zarysowana więź między powracająca do życia Marie a jej chorą – jak się okazuje – opiekunką.


Reżyser filmu, decydując się na realizację filmu o tej tematyce, musiał zmierzyć się z faktem, że historia Marie jest w zeświecczonej Francji nieznana. W Stanach Zjednoczonych w szkołach naucza się o podobnej historii niewidomej i głuchoniemej Helen Keller. Została opowiedziana w literaturze, w sztuce teatralnej oraz w nagrodzonym Oscarami filmie „Cudotwórczyni” Arthura Penna z 1962 r. i późniejszych telewizyjnych adaptacjach. We Francji w 1970 r. powstał film „Dzikie dziecko”, nakręcony przez wybitnego reżysera Francois Truffauta, oparty na dramatycznej historii powrotu do życia znalezionego w lesie zaniedbanego chłopca z końca XVIII w. Autorzy „Historii Marii” na szczęście znaleźli własny sposób opowiadania. Nie bali się uczuć i udało im się uniknąć płytkich emocji.

„Historia Marii”, Francja, 2014. Reżyseria: Jean-Pierre Ameris. Wykonawcy: Isabelle Care, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noemie Churlet i inni. Dystrybucja: Against Gravity / Kondrat-Media

Mirosław Winiarczyk
fot. Marcin KONDRAT-MEDIA

Idziemy nr 43 (577), 23 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter