29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót szwoleżerów

Ocena: 0
490

Zobaczymy na tej wystawie sześć oryginalnych mundurów I Pułku Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zobaczymy siedem różnych siodeł jego szwadronów konnych, są też używane w pułku przed stu laty szable.

fot. Barbara Sułek-Kowalska

Na wielkoformatowych planszach przedstawiona jest historia pułku, przez Komendanta osobiście udekorowanego Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, w 1921 r.

„Ilokroć w ciężkiej sytuacji bojowej potrzebowałem kawalerii, oczy moje zawsze zatrzymywały się na I Pułku Szwoleżerów. I nie pytałem się nigdy, czy jesteście zmęczeni, czy wypoczęci, czy jesteście bosi, czy też dobrze ubrani. Rzucałem was jak piłkę bilardową na różne fronty. Pod tym względem byliście wyróżniani, mając ciągłe okazje do ciężkiej i trudnej pracy bojowej. Nie zawiedliście nigdy moich nadziei. Dziękuję Wam za to, Szwoleżerowie” – mówił wtedy Marszalek. Jego słowa przypomniał teraz rtm. Tadeusz Kühn, wiceprezes Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP, otwierając wystawę „I Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Niepodległa najświętszym nakazem”. Można ją oglądać w Ermitażu Łazienek Królewskich do końca grudnia. W dniach obchodów stulecia odzyskania niepodległości miała ogromne powodzenia, a towarzyszyły jej pokazy konne i wspólne śpiewanie legionowych pieśni, połączone z opowieścią wybitnego znawcy kawalerii rtm. Roberta Woronowicza. Patronował jej z pięknej makiety sam gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, od początku kariery związany z pułkiem.

Ale I Pułk Szwoleżerów to nie tylko historia. W 2001 r. jego barwy przejął I Batalion Spadochroniarzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Szef Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki w asyście oficerów Pułku przepiął Krzyż Virtuti Militari ze sztandaru historycznego na sztandar Batalionu. Pułk, jego historia, tradycja, nazwa, dokonania wróciły w szeregi Wojska Polskiego. O tym wszystkim opowiada wystawa. Patronat medialny: tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter