21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstanie film fabularny o ks. Franciszku Blachnickim

Ocena: 4.9
1879

Film fabularny o zmarłym 35 lat temu założycielu i duchowym ojcu Ruchu Światło-Życie ks. Franciszku Blachnickim powstanie pod auspicjami Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Scenariusz napisze Katarzyna Błaszczyńska, związana z Teatrem Śląskim aktorka i twórczyni spektakli teatralnych.

Fot. Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie, Lublin

Autorkę scenariusza wyłoniono w ogłoszonym jesienią ub. roku konkursie na tzw. treatment i dwie sceny dialogowe przyszłego filmu. Treatment to rodzaj rozbudowanego streszczenia, zawierającego najważniejsze informacje o fabule, postaciach czy miejscach akcji. Przedstawiony w ten sposób zamysł może później stać się podstawą scenariusza. Laureatka przygotowała treatment zatytułowany „Nie jestem żabą".

W piątek Panteon Górnośląski poinformował o sfinalizowaniu rozmów z Katarzyną Błaszczyńską o napisaniu scenariusza filmu. Równolegle trwają rozmowy zmierzające do wyłonienia reżysera.

Jesteśmy przeświadczeni, że film o ks. Franciszku Blachnickim będzie niezwykle żywą, interesująca historią - zarówno jego życia, jak i fragmentu historii Polski. Adresowany będzie zarówno do ludzi młodych, jak i dojrzałych; przede wszystkim do tych osób, które w jakiś sposób związały się z Ruchem Światło-Życie.

- mówi dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec.

Ks. Blachnicki jest jedną z osób, które zostaną upamiętnione w ramach tworzącej się w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla wystawy stałej Panteonu Górnośląskiego - instytucji kultury prowadzonej przez miejski i wojewódzki samorząd, archidiecezję katowicką i resort kultury. Ekspozycja będzie poświęcona pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy oraz duchownych. Otwarcie zaplanowano na 2022 rok.

Drugie miejsce w konkursie na treatment zajęli Angelika i Mateusz Olszewscy, których zamysł nosił tytuł „Światło i życie", zaś na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Maciej Słowiński (z treatmentem „Prorok") oraz Krzysztof Żurowski („Pociąg nie do zatrzymania"). W konkursie rywalizowali zarówno profesjonalni scenarzyści, jak i amatorzy.

Zwycięski treatment opisuje postać księdza Franciszka Blachnickiego. Jest zahaczony o okres międzywojenny, a równocześnie prowadzi postać przez całe życie. Buduje również portret duchowy księdza, gdzie od osoby całkowicie niewierzącej dochodzimy do niezwykle charyzmatycznego księdza, budującego jeden z największych ruchów odnowy posoborowej Kościoła - Ruch Światło-Życie.

- wyjaśnił dyr. Kopiec.

Katarzyna Błaszczyńska, która napisze scenariusz filmu, jest absolwentką Wydziału Aktorskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na kierunku Scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Od 2012 r. jest aktorką Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie wystawiano także jej sztuki: „#VQRV", „Młynarski. Chory na muzykę", „IV przykazanie" oraz licznie nagradzaną adaptację komiksu „Staś i Zła Noga".

Błaszczyńska jest współautorką miniseriali „6 mm", „Mamy sprawę" oraz „1921". Jest stypendystką marszałka woj. śląskiego w dziedzinie kultury oraz programu Młoda Polska, finansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pochodzi z Gdańska, na co dzień mieszka i pracuje w Katowicach. Jest mamą trójki dzieci.

Jak ocenia autorka przyszłego scenariusza, ks. Franiczek Blachnicki „z pewnością nie jest kolejnym nudnym świętym".

Co zaskakujące - mówiło się o nim, że nie jest specjalnie dobrym mówcą, że ponoć sam zasypiał na swoich kazaniach. Nie wiem czy to prawda, ale coś w tym jest - kiedy ogląda się jego wystąpienia, nie są porywające, natomiast porywający jest jego przekaz; nie forma, ale treść zawsze dla niego była ważna.

 - powiedziała scenarzystka, oceniając, iż ks. Blachnicki nie jest postacią jednowymiarową - to „boży szaleniec", który nie przyjmował kompromisów.

W jury konkursu na treatment filmu, oprócz dyrektora Panteonu Górnośląskiego, zasiedli także krytyk filmowy Edward Kabiesz, reżyser Krzysztof Tchórzewski, prezes Fundacji Światło-Życie Andrzej Raj, katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk (zarazem postulator trwającego od 1995 r. procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego) oraz dyrektor instytucji Rafael Film Przemysław Wręźlewicz.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne. Kolejny krok to zawarcie z laureatem umowy na napisanie scenariusza filmu. Jej wartość określono w regulaminie na 100 tys. zł dla scenarzysty z doświadczeniem filmowym lub 80 tys. zł dla debiutanta.

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W marcu 1942 r. skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Oczekując na wykonanie kary, 17 czerwca 1942 r. przeżył nieoczekiwane nawrócenie. Ostatecznie został ułaskawiony i skazany na więzienie. Do kwietnia 1945 przebywał w obozach i więzieniach w Raciborzu, Rawiczu, Boergermoor, Zwickau i Lengenfeld.

Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II, działającego dziś w ponad 30 krajach – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Inicjator Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w niemieckim Carlsbergu, gdzie osiadł w 1982 r. w ośrodku polskim Marianum.

Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego jest w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. W ubiegłym roku na zlecenie prokuratorów IPN przeprowadzono ekshumację jego zwłok, w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego. Według IPN zbrodni mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót. Od tego czasu jest określany w Kościele jako „Czcigodny Sługa Boży".

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter