23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnanie z matką

Ocena: 0
2536

Włoski reżyser i aktor Nanni Moretti nie od dziś jawi się jako twórca lewicowy od strony światopoglądowej i politycznej. Niektóre jego utwory, mające charakter autobiograficzny, wyraźnie jednak afirmują tradycje kultury.

Taka jest nagrodzona ostatnio w Cannes „Moja matka”, w którym to dziele autor wzruszająco żegna się z niedawno zmarłą matką, nauczycielką łaciny w rzymskim liceum. Łacina, która jest stale obecna w rozmowach z chorą matką, nabiera tu znaczenia porządkującego współczesną, anarchiczną obyczajowość. Wydaje się kojącym łącznikiem dzisiejszego dekadenckiego świata z umierającą tradycją włoskiej i europejskiej kultury.

W „Mojej matce” bohaterką jest znana reżyserka (alter ego Morettiego), która podczas kręcenia kolejnego filmu musi zmierzyć się z chorobą i śmiercią matki. Sam reżyser wystąpił w roli brata Margherity, odmiennie reagującego na kolejne wydarzenia. Smutek i czułość przeplatają się z nieco komiczną atmosferą na planie filmowym, gdzie bohaterka z trudem radzi sobie z zaproszonym amerykańskim gwiazdorem – agresywnym kabotynem, wyjętym jakby z tradycji komedii dell’arte. Ponadto Margherita ma kłopoty z dorastającą córką. Mamy tu więc komediodramat, w którym w centrum stoi rodzina i matka, podobnie jak w wielu klasycznych włoskich filmach, np. „Mamma Roma” Pier Paolo Pasoliniego.

Niezależnie jednak od świetnie poprowadzonej akcji i umiejętnego skontrastowania wszystkich postaci w filmie tym znajdujemy głębsze spojrzenie na problem przeżywania śmierci najbliższej osoby – spokojne godzenie się z jej odejściem i ponowną solidarność rodzinną. Śmierć może tu więc otworzyć drogę do nowego życia. W tradycji chrześcijańskiej kultury europejskiej takie przeżywanie śmierci ma kluczowe znaczenie. Dobrze się więc stało, że w filmie Morettiego znalazła odbicie ta tradycja.

 

„Moja matka” („Mia madre”), Włochy/Francja, 2015. Reżyseria – Nanni Moretti. Wykonawcy: Margherita Buy, John Torturro, Giulia Lazzarini, Nanni Moretti i inni. Dystrybucja – Gutek Film

Mirosław Winiarczyk
fot. Gutek Film

Idziemy nr 47 (530), 22 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter