2 kwietnia
czwartek
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawdzie służyć chcę i muszę

Ocena: 3.7
2417

Namalował dla nas sen. O polskich królach, przed którymi klękali obcy posłowie, o polach bitwy, gdzie dumnie wyłaniała się zwycięska polska chorągiew, o czasach zaprzepaszczonej świetności i o tych, którzy dumali nad losem ojczyzny.

Jan Matejko w swojej pracowni; fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Za swoje obrazy dostawał najwyższe nagrody i odznaczenia w Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Watykanie. A w Krakowie, na znak panowania w sztuce, dostał berło. Był członkiem honorowym akademii paryskiej, berlińskiej, praskiej, wiedeńskiej, rafaelowskiej w Urbino, honorowym obywatelem kilku miast, m.in. Lwowa i Stanisławowa. Wydawano na jego cześć bankiety i uroczyste obiady, wygłaszano mowy, nierzadko wierszowane, i komponowano muzykę. Publiczność tłumnie odwiedzała wystawy jego dzieł, studenci uwielbiali go za talent, nieuleganie modom, bezkompromisowość i wielkie serce. Gdy umarł, w jego domu ze społecznych składek powstało pierwsze w Polsce muzeum biograficzne.

Jan Matejko – jeden z najwybitniejszych europejskich malarzy XIX w., pedagog, społecznik, wielki polski patriota, dobry, szlachetny człowiek. W tym roku obchodzimy 180. rocznicę jego urodzin, 125. śmierci i 120. powstania krakowskiego muzeum.

 

Mała ojczyzna

Urodził się w 1838 r. w Wolnym Mieście Krakowie, uprzywilejowanym skrawku nieistniejącej wówczas na mapach Rzeczypospolitej. W oazie polskości. Nawet gdy w 1846 r., po powstaniu krakowskim miasto zostało wcielone do Austrii, poddane represjom i germanizacji, szybko odzyskało na tyle szeroką autonomię, że pod koniec XIX w. nazywano je polskimi Atenami, duchową i kulturalną stolicą Polski. Obchodzono tu patriotyczne jubileusze, tu znajdowali schronienie uchodźcy z pozostających pod zaborami ziem polskich. Kraków przy swym konserwatyzmie nie był miastem ksenofobicznym, przeciwnie – otwartym na obcokrajowców, którzy szybko się w nim polonizowali i wtapiali w jego krajobraz. Tak było z rodziną Matejków.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter