19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Problemy Daniela

Ocena: 0
1737

Ken Loach, znany brytyjski reżyser, po raz drugi został nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za film „Ja, Daniel Blake”.

fot. M 2 Films

Urodzony w 1936 r. autor kilkudziesięciu kameralnych utworów pozostaje wierny lewicowej, wręcz komunizującej ideologii, co dobitnie widać w jego ostatnim dziele. Jego filmy cieszyły się w PRL-u od początku lat 70. popularnością wśród większości krytyków, którzy dostrzegali w nim bratnią duszę. Filmy Loacha nagradzane są na wielkich festiwalach, gdzie pojawiają się zachodni producenci, twórcy, gwiazdy, projektanci mody, celebryci i inni przedstawiciele kulturalnego i medialnego establishmentu, który brytyjski twórca od lat krytykuje jako grupę krwiożerczych kapitalistów. Bohaterem filmu „Ja, Daniel Blake” jest owdowiały stolarz, który po zawale stara się o zasiłek, nie mogąc podjąć pracy w zawodzie. Wpada wówczas w iście kafkowski labirynt biurokratyczny.

Wrażliwy na realistyczne szczegóły reżyser nie szczędzi widzom opisu dziwacznych incydentów. Stolarz nie potrafi prawidłowo wypełnić internetowego wniosku o zasiłek, nie dopełnia przepisów o badaniach lekarskich, lekceważy terminy spotkań w biurze opieki społecznej, kłóci się z urzędnikami, starając się pomoc innym klientom itd. Wszystko to ma ilustrować biurokratyczną bezduszność instytucji państwowych w relacjach z pokrzywdzonym obywatelem. Zapewne jest w tym dużo prawdy, wiemy przecież, że biura opieki społecznej i inne organizacje upoważnione do tzw. ochrony praw bezrobotnych, bezdomnych i dzieci dopuszczają się w Europie – także u nas – rozmaitych nadużyć. Jednak Loach pomija zupełnie fakt, że owa biurokracja działa tak bezdusznie także z obawy przed oszustwami, jakich dopuszcza się wielu ludzi, żyjących latami z zasiłków i unikających pracy. To także jest wielki problem społeczny.

Reżyser prowadzi akcję w ten sposób, że cały czas emocjonalnie jesteśmy solidarni ze schorowanym bohaterem, który nie dostaje zasiłku, nie może podjąć pracy, a na dodatek opiekuje się kobietą samotnie wychowującą dwójkę dzieci. W ten sposób Loach zręcznie wymusza współczucie dla swoich bohaterów i akceptację dla lewicowej wizji świata.

Ja, Daniel Blake” („I, Daniel Blake”), Francja/Wielka Brytania, 2016. Reżyseria: Ken Loach. Wykonawcy: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy, Briana Shann i inni. Dystrybucja: M 2 Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter