19 października
piątek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prosta historia

Ocena: 0
1399

Debiut literacki Zbigniewa Mindy to prosta historia o miłości.

Autor, od ponad 25 lat zaangażowany w działalność Federacji Skautingu Europejskiego, zaprasza nas do towarzyszenia dwojgu młodym ludziom: Agnieszce i Krzyśkowi, których losy w pewnym momencie się ze sobą splatają. W tle jest oczywiście skauting i… Światowe Dni Młodzieży. W pierwszej części książki Minda zręcznie prowadzi dwie równoległe narracje, by w drugiej sprytnie je ze sobą połączyć. „Twoja dusza była perłą” to opowieść o młodzieńczej wrażliwości, nadziejach i poszukiwaniach. Nie ma w tej historii nic spektakularnego. A jednak książka wciąga. Może dlatego, że jest ciekawą podróżą w głąb chłopięcej i dziewczęcej psychiki.

Skauting (wraz z rodziną i Kościołem) stanowi nienachalne, ale istotne tło. Pozwala zrozumieć, skąd bierze się konsekwentny, niektórzy by powiedzieli, że wręcz nierealny idealizm bohaterów.

Z łatwością można oskarżyć autora, że buduje w swojej powieści fantastyczny świat, który zaludniają rycerscy młodzieńcy i młode damy. Kto jednak choć na chwilę zetknął się ze Skautami Europy, wie, że wśród „tej dzisiejszej młodzieży” takie niedzisiejsze oazy wartości jeszcze istnieją. I warto o tym pisać.

 

Zbigniew Minda, „Twoja dusza była perłą”, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2015, 409 s.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -