29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeciwko "Wyzwoleniu"

Ocena: 0
2454

Nowa inscenizacja „Wyzwolenia” w Teatrze Polskim w Warszawie okazała się spektaklem przeraźliwie smutnym, depresyjnym i pesymistycznym.

fot. kasia chmura-cegielkowska/teatralna.com

Anna Augustynowicz, zgodnie z aktualną modą, uwspółcześniła dramat Stanisława Wyspiańskiego, dodając do dialogów teksty z innych jego utworów, w tym „Studium o Hamlecie”. Zapewne dlatego Konrad nie przypomina patetycznej postaci z Wyspiańskiego. Wygląda raczej jak hamletyzujący współczesny antybohater. Dyskurs Wyspiańskiego z romantyzmem, tradycją i rzeczywistością początku XX w. realizatorka uprościła i spłaszczyła. Na scenie Konrad sprowadzony został do roli obserwatora tłumu ludzi miotających się po scenie i przypominających postacie z filmowego horroru, a nie z „Wyzwolenia”. Ten tłum to współcześni Polacy, wyglądający tu jak prymitywny motłoch. Postać Geniusza – Mickiewicza upozowana została na kibola z biało-czerwonym szalikiem, inne symboliczne postacie ze sztuki biegają bez celu, jak w amoku. Kobieta z figurą Matki Boże wygląda na wariatkę, mężczyzna z kropidłem i metalowym kubłem także przypomina szaleńca Tak według Anny Augustynowicz wygląda współczesna Polska.

Odbiegające od ducha dzieła Wyspiańskiego przedstawienie w Teatrze Polskim natychmiast po premierze spotkało się z zachwytami wpływowych recenzentów. Nic dodać, nic ująć.

 

Teatr Polski w Warszawie. Stanisław Wyspiański. „Wyzwolenie”. Reżyseria: Anna Augustynowicz. Wykonawcy: Grzegorz Falkowski, Jerzy Trela, Marcin Bubólka, Katarzyna Strączek, Hanna Skarga, Mirosław Zbrojewicz, Jerzy Schejbal i inni. Premiera: 29 lutego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter