25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przegląd pieśni pasyjnej na Świętym Krzyżu

Ocena: 0
162

Blisko 600 wykonawców, w tym ponad 40 chórów i zespołów śpiewaczych z pięciu województw wzięło udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Przgląd odbył się w dniach 30-31 marca w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Patronatem objął go biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Fot. pixabay.com / CC0

Rywalizowały ze sobą zespoły śpiewacze, chóry, zespoły wokalne i soliści z 5 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Zaprezentowane zostały pieśni tradycyjne, znane z liturgii Mszy świętej i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a także utwory ludowe oraz współczesne.

Jury pod przewodnictwem dr Marii Zawartko z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii. Grand Prix przyznano Kameralnemu Chórowi Prowincjonalnemu z Wieprza z województwa małopolskiego.

Pierwsze miejsca zajęli w kategoriach: chórów - Chór Kameralny Cantus Puellis z Górna, solistów - Michał Steciak z gminy Małogoszcz, ludowych zespołów śpiewaczych - Echo Łysicy z Bielin, zespołów wokalnych - Schola Vox Dei z gminy Smyków.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki. Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Jak poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów, z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i koncertu galowego pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty.

- Jako gospodarze i organizatorzy zauważamy, że zgłaszający się traktują przyjazd na Święty Krzyż jako swoistą pielgrzymkę, duchowe umocnienienie. To nie tylko zaprezentowanie swego dorobku artystycznego, umiejętności i zdolności ale to także dla wielu z uczestników przeglądu okazja by pomodlić się w blasku relikwii drzewa Krzyża Świętego, zostawić tutaj swoją intencję, sprawy, problemy i powierzyć je Bogu u stóp Krzyża – poinformował rektor świętokrzyskiej bazyliki mniejszej.

Organizatorami przeglądu byli: wójt i Rada Gminy w Nowej Słupi, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach.

Patronatem honorowym VI Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Mirosław Gębski - starosta Powiatu Kieleckiego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)