2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przesłanie wciąż aktualne

Ocena: 0
2091

W przeddzień 42. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ukazała się książka dominikanina o. Macieja Zięby „Pontyfikat na czasy zamętu”.

„Celem tej książki jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II. Pokazanie, że jego postawa, myślenie oraz działania także dziś mogą wiele nam pomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania oraz Kościoła i świata” – pisze we wstępie autor.

O. Maciej Zięba (1954), były działacz opozycji demokratycznej, od 1981 r. w zakonie dominikanów, był dyrektorem wydawnictwa „W drodze”, założycielem Instytutu Tertio Millennio, a w latach 1998–2006 był prowincjałem dominikanów.

Autor ukazuje pontyfikat na tle ówczesnych wydarzeń na świecie i w Kościele. Na swój własny pożytek, ale z pewnością i czytelników, spisał dziesięć konkretnych lekcji, których udzielił nam Jan Paweł II. Dotyczą one modlitwy, bezinteresownego daru z siebie, postawy człowieka sumienia, rodziny, chrześcijańskiego feminizmu, ekologii, współczesnych areopagów, demokracji i gospodarki na gruncie wartości, Kościoła otwartego i mądrego patriotyzmu. Autor prostuje też wiele fałszywych opinii o Janie Pawle II. Opierając się na konkretnych przykładach, wskazuje, że papież Wojtyła nie bagatelizował problemu pedofilii i stanowczo reagował na nadużycia w Kościele. Jeśli był przeciwny tzw. teologii wyzwolenia, to w tym sensie, że był przeciwny marksistowskiej teorii walki klas i używania terroru dla osiągnięcia celu. Jego wizja teologii wyzwolenia opierała się na solidarności z uciskanymi oraz walce o ich godność bez użycia przemocy. O. Zięba zwraca uwagę, że żaden następca Piotra nie podnosił tak mocno „kwestii kobiecej”; najsłabszym ogniwem w walce z pedofilią był przepływ wiarygodnych informacji i polityka personalna agend Stolicy Apostolskiej. Wiele miejsca poświęca też głoszonej przez papieża, słowem i postawą, Ewangelii cierpienia.

Książka dedykowana jest „pamięci Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Woźniakowskiego – wspaniałych przyjaciół, którzy uczyli mnie nawigować po Kościele i świecie”. Częste cytaty z byłego premiera i redaktora „Więzi” świadczą o tym, że autor jest wciąż zafascynowany jego postacią.

Po lekturze książki zastanawia mnie jedynie tytuł: „Pontyfikat na czasy zamętu”. Jeśli za pontyfikatu Jana Pawła II był czas zamętu, to co powiedzieć choćby o drodze synodalnej podjętej przez Kościół w Niemczech?

 


 

Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata
Maciej Zięba OP,
Wydawnictwo „W drodze”,
Poznań 2020, 192 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter