22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przygoda z Basią

Ocena: 0
2154

Dzieci kochają Basię – sympatyczną, rezolutną pięciolatkę o mocnym charakterze, bohaterkę serii książek Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Na tym seansie towarzyszyłam czterem dziewczynkom w wieku 3-6 lat. Najmłodsza z nich była w kinie pierwszy raz w życiu! I rozpoczęła tę przygodę – wcale niełatwą, jak dobrze wiedzą rodzice – ze spokojem i szczerym zainteresowaniem. A ja sądzę, że sensowniej trafić nie mogłyśmy: Basia okazała się najlepszą towarzyszką drogi w świat ciemnej sali i wielkiego ekranu.

Bo dzieci kochają Basię – sympatyczną, rezolutną pięciolatkę o mocnym charakterze, bohaterkę serii książek Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak – już od dziesięciu lat. Przed rokiem w kinach można było oglądać ich ekranizację, w kilku serialowych odcinkach – obsypaną, i słusznie, nagrodami na dziecięcych festiwalach. Teraz Basia wraca. Tej wiosny obejrzymy cztery odcinki: Basia uczy się tańczyć, robi zakupy, ogląda telewizję i gotuje. Plus krótki dokument o kulisach powstania serialu – pozwalający poznać m.in. obie autorki, wydawcę książek, reżysera i kompozytora oraz zobaczyć od kuchni studio animacji.

Twórcy tej produkcji wykonali kawał naprawdę dobrej roboty: film jest przyjazny i bliski dziecięcemu światu, oryginalny, estetyczny, ciekawy i zabawny (scena z tatą krojącym cebulę – niezapomniana!). A do tego przedstawia rodzinę jak się patrzy: normalną, kochającą się, złożoną z mamy, taty (tej postaci należy się szczególne uznanie) i trojga dzieci. Tylko oglądać, dobrze się bawić i przy okazji się uczyć. I czekać na kolejne odsłony. Mądrość, relacyjność i optymizm „Basi” się udziela!

 

„Basia 2”. Polska 2019. Animowany. 45 minut. Produkcja: Grupa Smacznego, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i in. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter