28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Realizm i fantazja

Ocena: 0
2319
Doszły do nas niepokojące wiadomości o Złotej Palmie przyznanej na festiwalu w Cannes dla lesbijskiego filmu „Życie Adeli”, zrealizowanego przez pracującego nad Sekwaną tunezyjskiego reżysera.
Wydarzenie to ma charakter ideologiczny, nastąpiło bowiem w czasie masowych demonstracji Francuzów przeciwko ustawie legalizującej małżeństwa homoseksualne i adopcję przez nie dzieci.

We francuskiej kinematografii widzimy jednak coraz więcej obrazów życia codziennego, co pokazał niedawno 4. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w warszawskim kinie Muranów. Kino francuskie wraca do własnych tradycji w gatunkach popularnych i eksperymentalnych. Obecne są w nim staranne adaptacje klasycznej literatury francuskiej, jak przedstawiona na festiwalu interesująca ekranizacja „Theresy Desqueyroux”, słynnej powieści pisarza katolickiego François Mauriaca.

Do filmów z pogranicza realizmu i formalnego eksperymentu można zaliczyć utwór „U niej w domu” modnego reżysera François Ozona. Nauczyciel francuskiego w liceum im. Flauberta, sprawdzając marne wypracowania, natrafia na pracę zdolnego ucznia. Zaczyna zachęcać go do dalszego pisania. Okazuje się jednak, że chłopiec prowadzi niejasną grę z kolegą i jego rodzicami: opisując wizyty w ich domu, ingeruje w ich życie, gdyż puszcza wodze fantazji i manipuluje postępowaniem gospodarzy. Nauczyciel przekonuje się w końcu, że bierze udział w nieczystej zabawie zdolnego ucznia, przez co staje się współodpowiedzialny za końcową aferę. Film został inteligentnie zrealizowany i doskonale zagrany, lecz wydaje się sztuczny i wymyślony.

Wkrótce wchodzi na ekrany „Kraul”, pokazany na otwarcie wspomnianego przeglądu. Jest to realistyczny sensacyjny dramat obyczajowy, którego akcja rozgrywa się w Bretanii. Forma tego filmu wydaje się przeciwieństwem poprzedniego. Młody Martin para się różnymi dorywczymi zajęciami, niektórymi niezbyt legalnymi, a jego przyjaciółka trenuje pływanie. Wydarzenia przybierają dramatyczny obrót, kiedy chłopak zostaje oskarżony o morderstwo. Ten przyciężki film pokazuje, że filmowcy francuscy podejmują nadal realistyczne tematy życiowe i związaną z nimi problematykę moralną.

„U niej w domu” („Dans la maison”), Francja, 2012. Scenariusz i reżyseria: François Ozon. Wykonawcy: Fabrice Luchini, Kristin Scott Thomas, Ernst Umhauer, Emmanuelle Seigner i inni. Dystrybucja: Kino Świat

„Kraul” („Crawl”), Francja, 2012. Reżyseria: Herve Lasgouttes. Wykonawcy: Swann Artaud, Anne Marvin i inni. Dystrybucja: Vivarto

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 23 (404), 9 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter