28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwia czy historia?

Ocena: 0
1644
"Kościół powierza naukowcom dogłębne dochodzenie i prowadzenie dalszych badań” – powiedział o Całunie Turyńskim 24 maja 1998 r. w turyńskiej katedrze Jan Paweł II.
Giulio Fanti i zaproszona przezeń ekipa to kolejni badacze płótna, w które miało być zawinięte ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Wyniki ich prac prezentuje książka „Tajemnica Całunu”, kolejna już na ten temat. Naukowcy przeprowadzili dwie analizy z dziedziny mechaniki i jedną z dziedziny chemii. Profesor Fanti przygotował adresowany do wielu badaczy projekt „Interdyscyplinarna analiza stosowana do Całunu Turyńskiego: studium odbicia ciała, możliwych zanieczyszczeń środowiska i mikrocząsteczek osadzonych na lnianym płótnie”. Badania wykazują, że płótno grobowe pochodzi z czasów Jezusa Chrystusa. Tym, czego nie wyjaśniły żadne dotychczasowe prace, jest proces powstawania i zatrzymania w płótnie wizerunku zawiniętego w niego ciała. Giulio Fanti proponuje tezę opartą na efekcie pola elektrycznego o wielkim natężeniu, zwanego efektem korony. Nauka nie wyjaśniła jednak, skąd się ten efekt bierze. Rozumowanie metafizyczne przedstawia hipotezę energii powstałej w ciele Syna Bożego w chwili Jego zmartwychwstania.

Fanti doliczył się na Całunie 372 ran, spośród których 159 widnieje na odbiciu przedniej strony ciała, a 213 z tyłu. Urazów musiało być znacznie więcej, bo na Całunie nie widać śladów na bocznych powierzchniach owiniętego ciała. Profesor Matteo Bevilacqua, pulmonolog z Padwy, zgłębił przyczynę uniemożliwiającą Jezusowi dźwiganie krzyża i wezwanie do pomocy Szymona Cyrenejczyka – było nią m.in. zwichnięcie prawego barku podczas drogi na Golgotę. Analizując ślady ran pozostawione na płótnie, książka szczegółowo odtwarza Mękę Chrystusa. Osobny rozdział poświęcony jest relikwiom z Kalwarii, które przetrwały do naszych czasów: Świętemu Obliczu z Manoppello, nazywanemu przez tradycję „Chustą Weroniki”, i sudarium z Oviedo – ręcznikowi, którym była owinięta głowa Chrystusa po zdjęciu z krzyża.

Kardynał José Saraiva Martins, emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, pisze w posłowiu, że „Bóg ofiarował nam wolną wolę i dał nam mnóstwo wskazówek, abyśmy uwierzyli w Całun i w tajemnicę zmartwychwstania. To jednak my sami ostatecznie mamy przyjąć je albo odrzucić. Dlatego Kościół nie wypowiedział się oficjalnie w sprawie turyńskiego płótna, unikając uznania go za przedmiot wiary”.

„To jest na pewno relikwia” – powiedział dwukrotnie Jan Paweł II w 1989 r. Prezentowana książka nie tylko podsuwa nowe pomysły badawcze, jak „efekt korony”, ale też pozwala zobaczyć niepojęty ogrom katuszy, jakie znosił Jezus. Jakie zechciał znieść dobrowolnie dla odkupienia ludzkości. Książkę objął patronatem medialnym tygodnik „Idziemy”.

Gulio Fanti, Saverio Gaeta, „Tajemnica Całunu”
, przekład Marcin Masny, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2015

Irena Świerdzewska
henryk.zielinski(at)idziemy.com.pl

Idziemy nr 14 (497), 5 kwietnia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter