28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reżyser "Milczenia" spotka się z papieżem

Ocena: 0
1209

W środę rano w Pałacu Apostolskim Franciszek przyjmie na audiencji prywatnej amerykańskiego reżysera Martina Scorsese – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. Wikimedia Commons / Siebbi / CC BY-SA 3.0

Pobyt znanego filmowca w Rzymie związany jest z zaplanowanym na 1 grudnia przedpremierowym pokazem jego najnowszego filmu „Milczenie”, będącego adaptacją powieści japońskiego pisarza katolickiego, autora wielu bestsellerów, Shusaku Endo (1923-1996) o tym samym tytule, a poświęconej prześladowaniom chrześcijan w XVII w. w Japonii.

Oparta na historycznych faktach powieść została opublikowana w 1966 r. Dotyczy ona czasów prześladowania chrześcijan w Japonii z początku XVII wieku w czasie rządów rodu Tokugawa. Opowiada historię młodego portugalskiego jezuity, ks. Sebastião Rodriguesa, który zostaje wysłany do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy jeden z pracujących tam już jezuitów, ks. Cristovão Ferreira, nie został apostatą.

Ks. Ferreira (1580-1650) to postać autentyczna. Był zakonnikiem, który poddany torturom, wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem. Napisał też traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu.

Powieściowy ks. Rodrigues przybył do Japonii w 1638 r. wraz ze swym towarzyszem ks. Francisco Garrpe. Zakonnicy spotkali się z sytuacją okrutnego prześladowania chrześcijan, którzy musieli się ukrywać i żyli w wielkim rozproszeniu. Przedstawiciele rodu Tokugawa zmuszali podejrzanych o wyznawanie chrześcijaństwa do deptania drewnianych lub kamiennych wizerunków ukrzyżowanego Chrystusa, tzw. fumi-e. Tych, którzy nie chcieli tego uczynić, więziono i skazywano na śmierć. Wielu wyznawców Chrystusa aby zachować życie, deptało święte obrazy, by później żyć w poczuciu wstydu i hańby.

Powieść przedstawia w przejmujący sposób prześladowania wiernych Kościołowi i przeżycia samego ks. Rodriguesa, który zostaje zdradzony przez współtowarzysza. W kulminacyjnym momencie zakonnik ma zdeptać wizerunek Chrystusa i wtedy oblicze Ukrzyżowanego zaczyna przemawiać do niego. „Patrząc na niego smutno te oczy mówiły: Depcz! Możesz deptać! Ja po to istnieję, żebyście po mnie deptali – nie była to jednak twarz przepełniona majestatem i chwałą, jaką znał z Rzymu, ale zraniona głowa Zbawiciela, który mówi: Zdepcz mnie, zdepcz. Po to w końcu przyszedłem” – brzmi przejmujący fragment powieści, za którą Endo otrzymał w 1966 r. Nagrodę im. Tanizakiego.

W filmie występują m.in. Andrew Garfield jako ks. Sebastião Rodrigues, Adam Driver jako ks. Francisco Garrpe i Liam Neeson jako ks. Cristóvão Ferreira.

Jest to druga adaptacja powieści Endo. Pierwszą nakręcił w 1971 r. japoński reżyser Masahiro Shinoda. Film był w 1972 r. przedstawiony na festiwalu filmowym w Cannes.

Według portalu deadline.com „Milczenie” w reżyserii Scorsese ma wiele podobieństw ze słynnym filmem „Misja” w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 r. o jezuickich misjach w Ameryce Południowej.

Scorsese nakręcił już jeden film odwołujący się do wątków chrześcijańskich. Było to „Ostatnie kuszenie Chrystusa” z 1988 r., według powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter